Komu dáte ty miliony? „Fialův cenzor” odpověděl a mnozí se divili

05.02.2023 19:51 | Ze sítí

Třikrát dostal stejnou otázku a třikrát nebyl schopen odpovědět. Rozhovor vládního zmocněnce pro dezinformace Michala Klímy, poskytnutý Seznam Zprávám, mnohé šokoval. Rovněž kličkováním a neschopností odpovědět na základní věci. Klíma sám vše vysvětluje „krácením“ novináře v jeho odpovědích.

Komu dáte ty miliony? „Fialův cenzor” odpověděl a mnozí se divili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Klíma, vládní zmocněnec pro dezinformace

Akční plán pro čelení dezinformacím. Dokument vypracovávaný na Úřadu vlády, který úředníci odmítají ukázat i přes oficiální žádosti.

Podle uniklé pracovní verze má být jeho součástí třeba okamžité vypnutí webu, který vláda označí jako dezinformační, zavedení nového trestného činu šíření dezinformace nebo rozdělování stovek milionů korun pro vybraná média a neziskové organizace. To vše pod kontrolou nově zřízeného odboru Úřadu vlády.

Hlavním tvůrcem má být Michal Klíma, zmocněnec Fialovy vlády pro média a dezinformace. „Ve chvíli, kdy bude projednaný, by, myslím, měl být zveřejněný,“ slibuje.

Na rozdělování milionů korun podle něj bude vypracován systém. „Zase tak složité to není. Tak jako má stát grantovou politiku v celé řadě jiných oblastí, tak by měl vytvořit i v tomto nějaký grantový systém,“ vysvětloval redaktorovi Seznam Zpráv. Příjemcem by měly být třeba neziskové organizace, které budou realizovat mezi lidmi „mediální výchovu“. Jako příklad jmenoval Člověka v tísni a jeho projekt Jeden svět na školách.

Sto milionů by mělo jít médiím, a to těm, která budou „nezávislá“. Nezávislá média placená státem, to podle Klímy rozhodně není protimluv. „Je to normální systém, jak média bez ohledu na to, komu patří nebo pro koho píšou nebo o čem píšou, můžou dostat peníze na základě toho, že mají nějaký náklad,“ vysvětloval.

Podle jakých paramentrů by to mělo být rozdělováno? Na tuto otázku ani po třetím opakování Klíma konkrétně neodpověděl. Nejprve uvedl, že je to „normální záležitost“, při opakování otázky vykládal, jak to funguje v Dánsku, a do třetice odpověděl: „Prostě tím úkolem je ten systém vytvořit.“

Pak ale připustil, že cesta bude podobná, jako když Nadační fond nezávislé žurnalistiky, ve kterém Klíma působil v minulosti, podporoval třeba Forum24.cz nebo Deník Referendum.

Vypínání webů, to je podle něj úkol, který dal Ministerstvu vnitra už Andrej Babiš. Vypnutí osmi webů po začátku války na Ukrajině je podle Klímy třeba chápat podle situace, jaká tehdy byla.

„Vezměte si, za jaké situace ta válka začala. Vladimir Putin den předtím v podstatě oznámil, že považuje za sféru ruského vlivu celou východní Evropu. To znamená nejenom celý bývalý Sovětský svaz, ale i východní Evropu. Nikdo v tu chvíli nevěděl, jestli Ukrajina nepadne za tři dny, jak si Rusové mysleli. A zda nepůjdou dál a nezaútočí na nás. Do toho tady byly weby, které rozšiřovaly ruskou propagandu,“ připomínal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spolek proti ježdění autem. Platí ho Praha. Za „zlepšení vztahu cyklistů a motoristů“

10:25 Spolek proti ježdění autem. Platí ho Praha. Za „zlepšení vztahu cyklistů a motoristů“

Nová omezení by brzy mohla potkat řidiče v Praze. Během letoška se totiž bude vybírat varianta rekon…