Komu je věrný Fiala. Zaznělo. A mnohem víc

14.03.2024 14:14 | Zprávy

„Najednou pan Fiala přišel s tím, že je třeba bouchnout do stolu, protože si Slováci o jedné věci myslí něco jiného a my tím pádem nemáme zapotřebí s nimi sedět za jedním stolem. To, že tím překvapil i vlastní vládní kolegy, je docela varovné. Protože to znamená, že to vzniklo opravdu velice narychlo jako jakési gesto, kterým má česká vláda demonstrovat svoji věrnost nějaké zahraniční mocnosti a nějakému typu vládnutí a typu politiky, což také tímto dělá.“ To a mnohé další zaznělo v dalším pořadu Vladimíra Franty a Petra Žantovského z cyklu O lecčems a mnohém. Tentokrát bylo tématem gesto české vlády zrušit tradiční společná setkávání s vládou slovenskou.

Komu je věrný Fiala. Zaznělo. A mnohem víc
Foto: Reprofoto: archiv P. Žantovského
Popisek: O lecčems a mnohém, diskuze P. Žantovského a V. Franty

„Tato setkávání zpravidla nemívala zásadní politickou agendu a rozhodně nebyla ovlivněna odlišnými názory jedné nebo druhé strany na řekněme zahraničně-politické otázky. Petr Fiala zdůvodnil zrušení již naplánovaného setkání s vládou Roberta Fica s poukazem na to, že slovenská vláda údajně stojí na straně Ruska v době války na Ukrajině. Ať už by to byla, nebo nebyla pravda, rozhodně to není důvodem k takovému nediplomatickému a doslova urážlivému kroku. Slovenský premiér Fico na tento krok naší vlády reagoval s nadhledem, státnicky, vstřícně. Jeho TV vystoupení v té věci by se mohlo učit na diplomatických školách jako vzorové. Naše vláda bohužel tuto úroveň nemá, konstatuje se mimo mnohé jiné v uvedeném pořadu,“ zní v upoutávce na pořad.

„Situace kolem česko-slovenských vztahů je tak vážná, jak to nebylo od roku 1992, kdy se dělila Československá federace,“ poznamenal Žantovský. „To, co nastalo, je dramatický zlom v doposud idylických vztazích dvou národů. A to dokonce navzdory tomu, zda na jedné straně řeky Moravy vládli ti či oni, nebo tamti či oni. Ten vnitropolitický charakter zemí neměl žádný vliv na vzájemný vztah,“ řekl Žantovský. 

„Akce pana premiéra, co jsem se dozvěděl, proběhla velmi zvláštním způsobem. Na jednání vlády přišel pan premiér s tím, že navrhuje do programu vlády, kde to nebylo, vložit tento nový bod. To znamená zrušení těch vlastně spíše formálních, společenských, deklaratorních schůzek, nebo společných jednání slovenské a české vlády, což je tradice dlouhá jako samostatnost obou zemí a nikdy to nikomu nedělalo žádný problém. A najednou pan Fiala přišel s tím, že je třeba bouchnout do stolu, protože si Slováci o jedné věci myslí něco jiného a my tím pádem nemáme zapotřebí s nimi sedět za jedním stolem,“ dodal Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Fiala, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePetr 12 , 14.03.2024 14:43:31
Kolik ještě fialového hnusu musí občané české republiky snést, než se tato pakáž odebere do propadliště dějin.

|  14 |  0

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…