"Každý zákon, který sněmovna přijme, pak může zrušit. My chceme dát možnost občanům vyjádřit se v referendu," sdělil postoj KSČM. Referendum by podle jeho názoru nebylo nutné, pokud by se na parametrech změny či novelizace zákona o církevních restitucích shodla vláda. Takovou možnost ale nepovažuje za příliš reálnou. „Vzhledem k tomu, jak teď probíhají jednání o vládě, tak nevěříme, že se to z vládních lavic podaří opravit. Zejména, pokud by ve vládě měla být KDU-ČSL," dodal.
S názorem komunistů ale nesouhlasí kardinál Dominik Duka. "V referendu se rozhodují věci obecné důležitosti, ale neřeší se otázky spravedlnosti či nespravedlnosti. To bychom potom měli třeba referendum, zda odsoudit toho nebo onoho. Pak bychom měli také referendum, zda budeme obnovovat trest smrti," zpochybnil tento možný krok.
"Tuhle argumentaci samozřejmě znám a souhlasím s ní. Referendum by samozřejmě nebylo o tom, zda zasahovat do majetkových poměrů církve, ale o tom, zda by sněmovna získala mandát k tomu zákon měnit," vysvětlil ekonomický expert KSČM Jiří Dolejš.
Zákon o církevních restitucích chce zrevidovat i ČSSD. Minulý týden ale její vedení připustilo, že změna není možná bez souhlasu církve. Podle Duky lze ale hovořit maximálně o detailech technického rázu.
K žádosti komunistů, kteří chtějí referendum o církevních restitucích, by se mohl přidat i Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. "Co se týče všeobecného referenda, nikdy jsem neřekl, že by se v něm mělo hlasovat o církevních restitucích, ale že v něm lidé musí mít možnost hlasovat o čemkoliv," řekl pro Týden.cz předseda hnutí. Podobně jako ČSSD chce s církvemi dále vyjednávat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem