Na devátém ročníku Koncertu pro budoucnost u příležitosti oslav 17. listopadu na Václavském náměstí vystoupila bývalá generální ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá a bývalý generální ředitel Slovenského národního divadla Matej Drlička. Oba dva byli ze svých funkcí odvoláni letos v srpnu slovenskou ministryní kultury ve vládě Roberta Fica, Martinou Šimkovičovou.
Jako první se ujal slova Matej Drlička. „Dobrý večer, přátelé,“ adresoval Václavské náměstí. Bývalá generální ředitelka Slovenské národní galerie mu ovšem do projevu skočila a doplnila slovo „bývalí“, aby pravý pozdrav zněl „dobrý večer, bývalí přátelé“.
„Velmi jsem si přál, abych dnes z tohoto místa mohl říct, že Slovensko je země, která se za těch posledních 35 let poučila ze svých chyb a že Slovensko je země, kde si občané váží odkazu vzpomínané revoluce, ale není to úplně pravda,“ uvedl Drlička.
Následně hovořil o kulturním boji na Slovensku. Slovenský kulturní sektor se dle jeho slov ocitá v rozkladu. Drlička kritizoval zejména výroky ministryně kultury Martiny Šimkovičové, která se údajně nechala slyšet, že „slovenská kultura má být slovenská a žádná jiná“.
„Jakákoliv snaha o kritiku jejích výroků, tvrzení či její politiky je, označována jako progresivní demagogie,“ vysvětlil Drlička. Dodal, že podobné situace nastávají i v dalších evropských státech. „Nárůst krajní pravice a populistického nacionalismu vidíme napříč Evropou,“ řekl Drlička. Konkrétně upozornil například Maďarsko, kde dle jeho názoru současná vláda dostala pod kontrolu všechny národní instituce.
V závěru svého krátkého projevu Drlička vyzval k boji: „Říká se, že každá generace si musí svou svobodu vybojovat a vybojovat od začátku. Tak bojujme.“
Slova se pak ujala Alexandra Kusá, která za dobrou zprávu označila skutečnost, že na cestě ze Slovenska do České republiky ještě na hranicích není ostnatý drát. „Ale každopádně mi na Slovensku už víme, jak funguje kulturní vandalismus… též víme, jak je důležité chránit si instituce,“ uvedla bývalá generální ředitelka Slovenské národní galerie.
Dle jejího názoru je třeba chránit jak instituce kamenné, tak i ty symbolické. Za instituci pak označila jak datum 17. listopad, tak i Václavské náměstí. „Na tomto místě jsme na poslední chvíli vyhráli 20. století a když cítím tuto atmosféru, věřím, že vyhrajeme i to 21. století. Máte na to,“ popřála Čechům do parlamentních voleb Alexandra Kusá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová