Českou televizi chrání zákon ještě z roku 1991, který říká, že má být nezávislá na politicích, jen si musí plnit svou veřejnoprávní roli. Zákon byl přijat 7. ledna 1991 a Žantovský se hned v úvodu dopisu ptá, jestli náhodou nešlo o pomstu V. I. Lenina. Proč?
Protože pojem „veřejnoprávnost“ je definován velmi vágně. „Příkladně pracovníci ČT si ten pojem bezpochyby často vykládají ve smyslu ‚nechte nás dělat, co chceme, plaťte nás za to, aplaudovat koneckonců nemusíte, nám je to jedno – od doby, kdy byly vynalezeny peníze, jsou beztak slova díků zbytečná‘. Podle toho také většinou vypadá to, co vám dnes a denně ČT servíruje. Vlastní postoje a názory na dění u nás i ve světě prokládá pravidelným očerňováním těch, kdo tyto názory nesdílí. Je téměř pravidlem, že takové ani nepustí do svého vysílání, aby jí nekazili tu její unisono selanku, ačkoli jí to ten výše řečený zákon doslovně ukládá,“ poznamenává analytik.
Zákon přitom televizi ukládá, aby poskytovala ověřené, komplexní, objektivní a vyvážené informace. Veřejnoprávní televize má také dbát o produkci širokého spektra pořadů pro všechny skupiny obyvatel a má dbát o posilování právního vědomí občanů. Musí tak činit bez ohledu na původ, náboženství či smýšlení. Jenže Česká televize to podle Žantovského nedělá.
Občané, kteří tohoto přístupu mají plné zuby, by měli povstat a říci, vysílejte také pro nás, protože vás platíme. „Bez našich peněz byste přišli na buben. Všechny velké světové metropole se jen hemží nezaměstnanými novináři, tak abyste náhodou nedopadli podobně. Uvědomte si, že my, ne váš management, jsme vaši skuteční zaměstnavatelé,“ měli by prý říci lidé.
Takže co uděláte, ptá se Žantovský. Necháte Českou televizi dál si dělat, co je jí libo?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp