Konec. Babiš dnes podá demisi

11.11.2021 6:54 | Zprávy

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) se dnes ráno sejde, aby podala demisi. Menšinový kabinet tvořený hnutím ANO a ČSSD tak učiní poté, co byla ve středu završena ustavující schůze nové Sněmovny vzešlé z říjnových voleb. Babiš ve středu uvedl, že demisi předá hospitalizovanému prezidentovi Miloši Zemanovi písemně. Hlava státu podle Ústavy pověřuje vládu, jejíž demisi přijala, výkonem funkce až do jmenování nového kabinetu.

Konec. Babiš dnes podá demisi
Foto: Facebook
Popisek: Andrej Babiš ve svém pořadu Čau lidi

O nové vládě začala po říjnových sněmovních volbách vyjednávat koalice Spolu, tvořená ODS, lidovci a TOP 09, s koalicí Pirátů a hnutím STAN. Na počátku tohoto týdne podepsali zástupci těchto pěti stran smlouvu o fungování v době vládního mandátu a o společném programu.
 
Prezident v úterý pověřil předsedu ODS a lídra koalice Spolu Petra Fialu jednáním o složení nového kabinetu. Fiala předpokládá, že by se jeho vláda mohla ujmout mandátu do vánočních svátků.
 
Cestu k demisi současného kabinetu otevřelo ustavující zasedání Poslanecké sněmovny, které skončilo ve středu večer. Předsedkyní dolní komory Parlamentu na ní poslanci zvolili Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09). Poslanci rovněž obsadili pět ze šesti místopředsednických křesel. V prvním kole volby byli zvoleni Jana Mračková Vildumetzová (ANO), Jan Skopeček (ODS), Věra Kovářová (STAN) a Jan Bartošek (KDU-ČSL). Ve druhém kole volby místopředsedů uspěla Olga Richterová (Piráti).
 
Současná menšinová vláda premiéra vzešla z voleb v roce 2017, které vyhrálo hnutí ANO. Byla druhým povolebním kabinetem, neboť první Babišova vláda složená z členů ANO a nestraníků nezískala od Sněmovny důvěru. Druhá vláda, ve které hnutí ANO doplnili zástupci sociální demokracie, byla jmenována koncem června 2018. Důvěru Poslanecké sněmovny získala díky podpoře komunistů 12. července 2018.
 
Sněmovní volby na začátku letošního října vyhrála koalice Spolu se ziskem 27,8 procenta hlasů. Druhé ANO podpořilo svými hlasy 27,1 procenta voličů a koalici Pirátů a Starostů 15,6 procenta. Do Sněmovny se dostalo ještě hnutí SPD se ziskem 9,6 procenta hlasů. Bez zastoupení v dolní parlamentní komoře zůstali dosud vládní sociální demokraté a komunisté.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už i v klubech ODS a Starostů odpor proti „zákonu o cizí moci“. Mohl by se obrátit proti nim

4:40 Už i v klubech ODS a Starostů odpor proti „zákonu o cizí moci“. Mohl by se obrátit proti nim

Nechuť k novému trestnímu paragrafu o neoprávněné činnosti pro cizí moc v Senátu podle zjištění Parl…