Polská vláda zakázala dovoz ukrajinského obilí a dalších potravin z Ukrajiny. Sdělil to dnes médiím šéf vládní strany Právo a Spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński za přítomnosti premiéra Mateusze Morawieckého a nového ministra zemědělství Roberta Teluse v reakci na protesty rolníků v Polsku. Henryk Kowalczyk – dnes už bývalý ministr zemědělství – podal v reakci na protesty demisi.
Polská vláda zakázala dovoz obilí a dalších potravin z Ukrajiny. V reakci na protesty rolníků to podle médií oznámil šéf vládní strany Kaczyński. pic.twitter.com/iCGuPzTKbe
— ČT24 (@CT24zive) April 15, 2023
Ukrajinu hodlá Polsko i nadále podporovat, cílem dobré vlády je podle Kaczyńského ale i podpora vlastních občanů. „Ukrajinu budeme podporovat. Ale cílem dobré vlády je především podporovat vlastní občany. Je také v zájmu Ukrajiny, aby v Polsku nevypukla krize,“ cituje Kaczyńského web deníku Gazeta Wyborcza. „Polské rolníky musíme bránit a ubráníme je,“ prohlásil a přislíbil rolníkům minimální výkupní ceny a dotace na hnojiva.
Zákaz platí ode dnešního dne, trvat má do 30. června. Zákaz se vztahuje na obilí, cukr, sušená krmiva, semena, chmel, len a konopí, ovoce a zeleninu, vína, hovězí a telecí maso, drůbeží maso, mléko a mléčné výrobky, vejce a včelí produkty. Informovala o tom ČTK.
Začátkem dubna zaznamenalo Maďarsko v několika případech dovezeného obilí kontaminované toxiny s geneticky modifikovanými organismy (GMO). Odhalil to maďarský ministr zemědělství István Nagy při nařízení plošné kontroly kvality a bezpečnosti obilovin dovážených z Ukrajiny. Tento týden v kontrolovaném obilí nalezlo výskyt pesticidu, který v Evropské unii není povolen a má negativní vliv na lidské zdraví, i Slovensko. Zakázalo tak zpracovávat naskladněné ukrajinské obilí.
Premiéři z Polska, Slovenska, Maďarska, Bulharska a Rumunska nedávno navrhli v dopise určeném předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové obnovení cel a kvót na zemědělské produkty z Ukrajiny, pokud bude nadále docházet ke snižování cen na unijních trzích v důsledku nárůstu dovozu ukrajinských produktů. Chtěli by následovně vytvořit mechanismus pro podporu zemědělců z oblastí postižených dovozem ukrajinského obilí.
Kvůli pokračující ruské invazi na Ukrajině nemůže Ukrajina vyvážet obilí přes Černé moře, sousední státy jí z toho důvodu umožňují vyvážet produkty po souši. Tranzit ukrajinského obilí povolilo i Polsko. Obilí má být přes Polsko pouze převáženo nebo skladováno, aby se mohlo dostat na mezinárodní trhy. Polští zemědělci se však bouří kvůli tomu, že ukrajinská zemědělská produkce se čím dál více ocitá i na polském trhu, což způsobuje pokles cen místních produktů. Polský premiér Morawiecki zastává názor, že Ukrajině je třeba pomoci tím, že se její obilí dodá na trhy mimo Evropskou unii, ne však na úkor polských zemědělců a jejich trhu.
„Nefunguje to, to obilí zůstává tady,“ stěžuje si předseda slovenské agrární komory Emil Macho a tvrdí, že dohoda s Ukrajinou o tranzitní roli Evropy nefunguje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: luk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.