Konec štedrých sociálních programů, násilné protesty. Ale jinak se podle hlavního ekonoma nadnárodní banky nic dramaticky nezmění

21.07.2015 16:02 | Zprávy

Podle hlavního mezinárodního ekonoma ING Commercial Banking, Roba Carnella, přijdou bezesporu velké změny, proroctví blížícího se systémového šoku jsou však přehnaná. Mnohé vyspělé ekonomiky si nebudou podle Carnella moci napříště dovolit štědré sociální programy, což prohloubí stávající nerovnosti. Z toho důvodu se podle něj dočkáme větších a násilnějších protestů. To vše a mnohé další uvedl pro Investičníweb.cz.

Konec štedrých sociálních programů, násilné protesty. Ale jinak se podle hlavního ekonoma nadnárodní banky nic dramaticky nezmění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

„Nevím, zda změny budou dramatičtější než v minulosti. V podstatě z každé dekády lze vybrat dramatické události a okamžiky. V této souvislosti bych například zmínil vznik eurozóny. To byl výrazný systémový otřes, stejně jako bylo významné to, co následovalo,“ uvedl Carnell s tím, že pozornost dneška si například zaslouží nabobtnávání rozvah domácností, rozdělování bohatství, i to, že bohatství navázané na finanční aktiva se relativně zvyšuje, o čemž se nyní bouřlivě diskutuje.

Celý rozhovor najdete ZDE.

Podle Carnella je však propast mezi bohatými a chudými přirozenou funkcí toho, jak ekonomika funguje. „Je pravděpodobné, že s tím, jak se budou pomyslné nůžky rozevírat, bude nevraživost narůstat a lze se dočkat významnějších a zřejmě i násilnějších akcí. Země, které podstoupily nejtvrdší úsporné programy a jejichž ekonomiky na tom byly nejhůře, budou zřejmě dějištěm nejvýznamnějších turbulencí,“ zkonstatoval.

„Nyní uspěje ten, kdo se snaží být globálně konkurenceschopný,“ uvedl Carnell. „Ti, kteří se snaží uzavřít do sebe, kteří se snaží ochránit zájmy určitých skupin, budou mít problémy. To se týká některých jádrových nebo také ‚starých‘ zemí sjednocované Evropy. Dobrým příkladem je Francie, kde to v posledních několika měsících bylo potvrzeno hned několikrát. Pokud by šlo sázet na země, kdyby šlo nakupovat nebo prodávat zemi – by měl smysl brutální SHORT na Francii,“ řekl Carnell. V případě možnosti sázek by dle něj LONG bylo Spojené království.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Chápete, jak někdo může ještě dnes kandidovat za STAN?

Už ten název je zavádějící. Starostové jsou ve všech stranách. Nedůvěruhodní, vedou občany do stoupy. Místo vládnutí vyvěšují na budovách jakési divné vlajky s umrlčím pytel. Co více dodat. Bylo by toho mnoho.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hra nekončí. Pokračuje.“ Zeman se vrací. Kvůli „neschopné“ Fialově vládě

22:30 „Hra nekončí. Pokračuje.“ Zeman se vrací. Kvůli „neschopné“ Fialově vládě

Bývalý prezident Miloš Zeman na sobotní oslavě svých 80. narozenin uvedl, že je kvůli „neschopné vlá…