Aktivisté upozorňují, že prodej živých ryb je z hlediska životní pohody zvířat problematický. Jedním z důvodů jmenují přechovávání ryb v nevhodných podmínkách, těmi má být malý prostor v obchodech či ve stáncích. „Dochází k tomu, že zvířata jsou na sebe natěsnána, nemohou projevovat své přirozené chování a kvalita vody v těchto nádržích bývá špatná. To vše jim způsobuje strach a stres,“ varují aktivisté zájemce o čerstvou štědrovečerní večeři.
Strach u kaprů ovšem způsobuje i „častá a nadbytečná manipulace (při výlovu, sádkování, přemísťování do transportního kontejneru, kádě/nádrže) a transport“. „Při překládce jsou ryby většinou ‚přesypávány‘, přičemž mohou padat až z metrové výšky. Mohou se uhodit jedna o druhou, o vodu či o stěnu nádrže, což jim způsobuje bolest. Pokud má voda v nádržích různou teplotu, dochází k teplotnímu šoku, což může vést až k úhynu zvířete (kapr například přestane trávit nestrávenou potravu). Dalším stresovým faktorem je náhlá změna intenzity světla (například ze tmy v transportním voze na denní světlo),“ píše se dále v textu petice, která má cílit na zákonodárce, aby zakázali prodej živých ryb v obchodech či na stáncích.
Dle autorů petice není pro uvedené utrpení zvířat ospravedlnitelný důvod, neboť „ryby mohou být usmrceny bez nadbytečného transportu, přechovávání, či manipulace v místě výlovu či na nejbližších jatkách a prodávány v obchodech již zpracované“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak