Konflikt u Jílkové kvůli dalajlámovi: Kováčik žádal hlavu Hermana. "Typicky komunistické!" kontroval ministr. "Odvolat!" hřímal znovu komunista

10.11.2016 23:01 | Zprávy

V pořadu Michaely Jílkové bylo zase jednou pořádně horko kvůli Číně. Na přetřes totiž přišly české vztahy s Čínou. Proti sobě se postavili ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) na jedné straně a poslanec Pavel Kováčik (KSČM) či někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta. A začalo to lítat. Ke slovu se dostali také politolog Josef Mlejnek či analytik Jaroslav Štefec. Došlo i na Václava Havla.

Konflikt u Jílkové kvůli dalajlámovi: Kováčik žádal hlavu Hermana. "Typicky komunistické!" kontroval ministr. "Odvolat!" hřímal znovu komunista
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátorka pořadu Máte slovo Michaela Jílková

Jaké jsou naše vztahy s Čínou? Byly osudově poškozeny ve chvíli, kdy se ministr kultury Daniel Herman setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou na půdě resortu? Člen vlády si to v žádném případě nemyslí a také to dal jasně najevo ve čtvrtečním pořadu České televize Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové. Spolu s ním do studia dorazili předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik, bývalý náměstek ministra zahraničních věcí Jaroslav Bašta, sinolog Ondřej Klimeš, Jakub Pitron, živnostník z Prahy a také majitel zámečnictví v Pardubicích Jaroslav Kolář.

Kde jste byli, když americký velvyslanec poučoval prezidenta Zemana, rozčiloval se Kováčik

Pitron hned na úvod prohlásil, že se stačí podívat na to, jak se Čína chová ke křesťanům a jiným svým menšinám. „Ta Čína je trestá a tento vliv já v Česku prostě nechci,“ zdůrazňoval podnikatel. Jestliže jsme svrchovaný právní stát, neměli bychom podle podnikatele dovolit Číně, aby nepřijatelným způsobem zasahovala do naší politiky.

Kováčik okamžitě oponoval, že Česká republika je exportní zemí, takže potřebuje trhy, kam by zboží vyvážela. A pokud jde o uplatňování cizího vlivu v naší zemi, Kováčik obrátil pozornost diváků ke Spojeným státům. „Ti čtyři představitelé drželi ústa, když nově jmenovaný velvyslanec USA útočil na prezidenta Zemana za to, že se zúčastnil přehlídky. A kde jste byli vy?“ obrátil se na živnostníka z Prahy komunista.

Předseda poslaneckého klubu komunistů připomněl vznik prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů České republiky v čele s Milošem Zemanem, kteří vydali prohlášení, že na budování strategických vztahů s Čínou se nic nemění, navzdory schůzce ministra Hermana s dalajlámou. K tomu se ovšem sluší dodat, že exportujeme do Číny asi jedno procento naší celkové exportní produkce. Podle Kováčika je namístě toto procento zvýšit. Není ovšem bez zajímavosti, že s Tchaj-wanem máme podstatně rozvinutější ekonomické vztahy a ostrovní stát tyto vztahy nepodmiňuje žádným zákazem schůzek s kýmkoliv a netrvá na žádných politických stanoviscích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Schodek

Paní ministrině,tohle jste přece musela vědět dopředu,nejdříve přebytek a nyní znovu schodek,tohle přece nedělá zodpovědná vláda,hrajete s námi habaďůru a mnoho lidí už Vám nevěří a přibývají další,váš post bude mít na ministerstvu,jak tak předpokládám podle toho co se děje jepičí život,měla jste bý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialovi už zničili jeho novou a převratnou fotografii

14:30 Fialovi už zničili jeho novou a převratnou fotografii

Kampaň přiostřuje. Nová profilová fotka premiéra Petra Fialy na sociální síti X vzbudila rozporuplné…