Jde o tzv. kauzu Slopné, vraždu sedmasedmdesátiletého Miroslava Sedláře, k níž došlo v roce 2011 ve stejnojmenné obci na Zlínsku. Za čin byli odsouzeni dva muži – David Šimon a Maroš Straňák, kteří si odpykávají více než dvacetileté tresty. Od počátku tvrdí, že jsou nevinní. Jejich blízcí a právní zástupci dlouhodobě upozorňují na závažné rozpory v důkazech, manipulaci při vyšetřování a zejména na roli právě tzv. vězeňských svědků.
Zásadní pochybnosti o celém případu přinesl i nedávný rozhovor moderátora Xavera Veselého s Daliborem Šimonem, otcem jednoho z odsouzených, který byl odvysílán na kanále XTV. Oba během více než hodinové debaty zpochybnili spravedlnost celého procesu, poukázali na justiční manipulace a zejména na postavu Milana Rakaše, který v případu figuruje jako „korunní svědek“ – podle kritiků však s pochybnou minulostí i motivací.
Z vězeňské cely k soudu. Motivace, výměny a výhody
Milan Rakaš je muž, který se v systému trestní justice pohybuje léta. Ne jako obhájce nebo znalec, ale jako recidivista se sedmi rozsudky. Zatímco veřejnost o jeho jménu téměř nic neví, v prostředí vězeňských zařízení se s ním podle Dalibora Šimona pracuje velmi často.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Procházka