Američané nemají bojovat ve válce, kterou si nechtějí vybojovat sami Afghánci. To řekl uplynulý týden americký prezident Joe Biden. Jak vnímá současnou zahraniční krizi v Afghánistánu prezident Miloš Zeman?
„Na ten projev jsem se nedíval, ale s touto základní tezí naprosto nesouhlasím. Proč? Podívejte se, kdyby Tálibán byl něco podobného jako třeba Vietkong, tak prosím, ať ovládne Afghánistán, ať si tam vládne, pokud s tím – což je otázka – obyvatelstvo souhlasí. Ale Tálibán je teroristická organizace. To není žádný Vietkong. A má ve svém programu ovládnutí světa, mimochodem stejně jako například Muslimské bratrstvo; takže jestliže chcete, aby Američané odešli z Afghánistánu, tak tím Američani zrazují nejenom Afghánistán, ale zrazují sami sebe a zrazují veškeré civilizované země, na které teď může dopadnout teroristický útok organizovaný právě z území Afghánistánu,“ podotkl Zeman.
„S malajskými komunisty se bojovalo dvacet let. A nakonec tento boj skončil úspěchem a Malajsie je dnes normální zemí,“ doplnil Zeman a hledal i viníka současné afghánské krize. Je jím Donald Trump, nebo Joe Biden? „Oběma jim byla vlastní určitá nestatečnost. Podívejte se, já jsem seděl na dvou summitech NATO, tedy summitech hlav států, kde se, mimo jiné v Londýně a teď v Bruselu, probírala otázka stažení vojsk. V podstatě dva američtí prezidenti zaveleli, nebyla žádná substanciální diskuse k tomu odsunu, jak jsem se díval na své kolegy, tak většinou mlčeli – a až na mě nikdo neprotestoval, ale také nikdo nevyjadřoval nějaký nadšený souhlas. Čili byla to typicky americká akce. A v každém případě platí, že pokud to byla nekoordinovaná americká akce, tak je zapotřebí se ptát, zda NATO nepotřebuje reformu po tomto debaklu. A podle mého názoru ta reforma by měla mít minimálně dvě až tři části. Tou první částí by mělo být to, že NATO by přestalo být servisní organizací Spojených států, jako je tomu bohužel dnes a jak se ukázalo na případě Afghánistánu. Potřebujeme kolektivní vedení Severoatlantické aliance a jistou rovnoprávnost členských zemí. Za druhé: Každá vojenská organizace by si měla definovat svého nepřítele. Souhlasím s názorem prezidenta Macrona, že Rusko není nepřítel, a že nepřítel je mezinárodní terorismus,“ sdělil mimo jiné také Zeman.
NATO = moloch
„S tím souvisí jedna nepříjemná věc. NATO je dnes molochem, do kterého lijeme peníze, platíme různým zahraničním zbrojovkám, ale ten účel jakékoliv vojenské organizace, nikoliv politické, ale vojenské, není plněn. To si opravdu myslíte, že když vyšleme pár vojáků do Pobaltí, takže tím někoho odstrašujeme? Můj přítel Frank Walter Steinmeier říkal, že v Pobaltí zbytečně chřestíme zbraněmi. A něco podobného je verbální agrese, ať už vůči Rusku, nebo Číně. Něco podobného jsou sankce. Uvědomte si, že sankce jsou vždy oboustranné. Sankce jsou tak v tomto smyslu nevýhodné pro obě strany. NATO zkrátka potřebuje zásadní a hlubokou reformu,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.