Koupit zlato? Pozor na dolary. Ekonom nabádá k rozmyslu

01.06.2023 20:30 | Komentář

Šestapadesát tun zlata prodala přesně před čtvrtstoletím Česká národní banka v čele s guvernérem Josefem Tošovským. V letošním prvním čtvrtletí si nákupem 1,5 tuny připsala pátý největší nárůst ze všech centrálních bank. Jde o nedůvěru k dolaru či k euru? Na to pro ParlamentníListy.cz odpověděl hlavní ekonom banky CREDITAS Petr Dufek. Ale je zde také otázka, zda má cenu si pořizovat drahé kovy nyní, když o tom všichni mluví. Analytik společnosti AKCENTA varuje před tím, jaký vliv má kurz dolaru.

Koupit zlato? Pozor na dolary. Ekonom nabádá k rozmyslu
Foto: zlataky.cz
Popisek: Investiční zlato, ilustrační foto

Pátý největší nárůst zlaté zásoby zaznamenala v letošním prvním čtvrtletí Česká republika, která prostřednictvím České národní banky zvýšila rezervy cenného kovu o 1,54 tuny na 13,5 tuny. Více nakoupily jen centrální banky Singapuru, Číny, Turecka a Indie. Od ledna do konce března si centrální banky dohromady pořídily 228 tun zlata, což je o třetinu více než předchozí rekord za první čtvrtletí, který je z roku 2013. „Zlato bylo, je a nejspíše i bude nadále součástí devizových rezerv centrálních bank, i když jeho role je podstatně jiná než v době zlatého standardu, kdy se kurzy měn odvozovaly od zlatého obsahu,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Dufek, hlavní ekonom banky CREDITAS.

„Zlato funguje jako likvidní komodita, která je součástí portfolií veřejných i privátních investorů. ‚Návrat‘ ČNB ke zlatu chápu jako snahu o strategickou diverzifikaci devizových rezerv, to znamená nemít pouze v rezervách akcie, dluhopisy a vklady v několika měnách, ale i právě malou část v této komoditě,“ vysvětluje s tím, že se role zlata v posledních letech příliš nemění. „Centrální banky, kterým rostou devizové rezervy, nakupují i zlato, aby neměly rezervy pouze v dolarech, eurech nebo jiných měnách. Možná se stalo zajímavějším, když po dlouhých letech stagnace jeho cena začala až po roce 2004 viditelně růst,“ míní Petr Dufek.

Vstřícnější postoj ke zlatu jako uchovateli hodnoty

Proč v prvním letošním čtvrtletí tak rostly české nákupy zlata, by nejlépe vysvětlila sama Česká národní banka, ale ta detaily ohledně správy devizových rezerv nekomentuje. „Podle mě se jedná o kombinaci několika faktorů. Postoj guvernéra Aleše Michla a možná i části bankovní rady ČNB ke zlatu jako uchovateli hodnoty je daleko vstřícnější, než tomu bylo u předchozích členů bankovní rady. Dalším faktorem je podle mě snaha ČNB o větší diverzifikaci devizových rezerv. A v neposlední řadě se může částečně jednat i o reakci na globálně velmi vysokou inflaci v posledním cca roce a půl,“ říká pro ParlamentníListy.cz Miroslav Novák, analytik AKCENTA CZ.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dřív běžná cena, teď je to extrémní sleva. Vejce mimo akci 7,49 Kč za kus

19:30 Dřív běžná cena, teď je to extrémní sleva. Vejce mimo akci 7,49 Kč za kus

Co byla vloni před Velikonocemi běžná cena, je letos již označováno za extrémní slevu. Tak by se dal…