Kradlo se v rozvědce? Slonková nabourává panství ČSSD

02.11.2021 9:24 | Zprávy

Důrazné klepání na dveře brzy nad ránem, důkladná prohlídka bytu ze strany policie a večer padlo obvinění. Sabina Slonková přináší nové informace ke kauze, kterou spustil Andrej Babiš v roce 2018. Nejde v ní o nic menšího, než o nakládání s penězi daňových poplatníků v době, kdy na civilní rozvědku měla dohlížet ČSSD. Existuje podezření, že si špioni žádali o peníze na nákup techniky a provádění operací, ale část si nechávali pro sebe.

Kradlo se v rozvědce? Slonková nabourává panství ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vozy

Policie již přes rok a půl šetří kauzu vyvedení desítek milionů korun z rozvědky. Obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka Blahuta z podvodu a zneužití pravomoci. Blahut měl podle obvinění vyvést z rozvědky desítky milionů korun prostřednictvím operace na záchranu misionáře Petra Jaška vězněného v Súdánu.

Sabina Slonková na serveru Neovlivní.cz upozornila, že k Blahutovi teď přibyl další obviněný - někdejší dlouholetý příslušník tajných služeb Martin Uher. „I pro Uhera si policisté došli brzy ráno a důkladně mu prohledali byt. A večer jej pak s obviněním, v němž jej podezřívají ze zpronevěry tří milionů korun, pustili domů,“ napsala Slonková.

Rozvědka, pro kterou Blahut pracoval, je již několik let prověřována, jelikož existují pochybnosti o tom, zda tajná služba hospodaří s penězi od daňových poplatníků řádně.

„Vyšetřování přitom nespustila starost politiků o veřejné peníze. Případ měl jasné politické pozadí, kdy šlo o boj mezi Andrejem Babišem a lidmi spojenými s bývalým ministrem vnitra a místopředsedou ČSSD Milanem Chovancem,“ doplnila Slonková.  

Pod ministra vnitra tato rozvědka spadá a Babiš měl za to, že v časech, kdy resort spravovali sociální demokraté - konkrétně Milan Chovanec ve vládě Bohuslava Sobotky, se tu plýtvalo s penězi. Prověřování spustil ještě ve své jednobarevné vládě bez důvěry na počátku minulého volebního období. Existuje podezření, že si špioni žádali o peníze na nákup techniky a provádění operací, ale část si nechávali pro sebe.

Je však třeba také říci, že tajné služby nemohou vždy plně odkrýt karty a ukázat, na co využily ty či ony finanční prostředky.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Mír

Dobrý den, je pravda, že ANO mluví o míru již dlouho, byť si myslím, že by si ho přáli i ostatní strany i státy, ale ptám se, máte také návrh, jak ho dosáhnout? Máte dojem, že Rusko si mír přeje, a že bude ochotné přistoupit na nějaký kompromis? Zatím si podle mě klade dost nereálné požadavky. Nebo ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nakupuj v Polsku, ušetříš. Vysvětlení, proč českého spotřebitele lze „oholit“ víc

18:53 Nakupuj v Polsku, ušetříš. Vysvětlení, proč českého spotřebitele lze „oholit“ víc

Už jsme si zvykli, že pro některé zboží se Čechům (a nejen těm příhraničním) vyplatí zajet do soused…