Kradlo se v rozvědce? Slonková nabourává panství ČSSD

02.11.2021 9:24 | Zprávy

Důrazné klepání na dveře brzy nad ránem, důkladná prohlídka bytu ze strany policie a večer padlo obvinění. Sabina Slonková přináší nové informace ke kauze, kterou spustil Andrej Babiš v roce 2018. Nejde v ní o nic menšího, než o nakládání s penězi daňových poplatníků v době, kdy na civilní rozvědku měla dohlížet ČSSD. Existuje podezření, že si špioni žádali o peníze na nákup techniky a provádění operací, ale část si nechávali pro sebe.

Kradlo se v rozvědce? Slonková nabourává panství ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vozy

Policie již přes rok a půl šetří kauzu vyvedení desítek milionů korun z rozvědky. Obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka Blahuta z podvodu a zneužití pravomoci. Blahut měl podle obvinění vyvést z rozvědky desítky milionů korun prostřednictvím operace na záchranu misionáře Petra Jaška vězněného v Súdánu.

Sabina Slonková na serveru Neovlivní.cz upozornila, že k Blahutovi teď přibyl další obviněný - někdejší dlouholetý příslušník tajných služeb Martin Uher. „I pro Uhera si policisté došli brzy ráno a důkladně mu prohledali byt. A večer jej pak s obviněním, v němž jej podezřívají ze zpronevěry tří milionů korun, pustili domů,“ napsala Slonková.

Rozvědka, pro kterou Blahut pracoval, je již několik let prověřována, jelikož existují pochybnosti o tom, zda tajná služba hospodaří s penězi od daňových poplatníků řádně.

„Vyšetřování přitom nespustila starost politiků o veřejné peníze. Případ měl jasné politické pozadí, kdy šlo o boj mezi Andrejem Babišem a lidmi spojenými s bývalým ministrem vnitra a místopředsedou ČSSD Milanem Chovancem,“ doplnila Slonková.  

Pod ministra vnitra tato rozvědka spadá a Babiš měl za to, že v časech, kdy resort spravovali sociální demokraté - konkrétně Milan Chovanec ve vládě Bohuslava Sobotky, se tu plýtvalo s penězi. Prověřování spustil ještě ve své jednobarevné vládě bez důvěry na počátku minulého volebního období. Existuje podezření, že si špioni žádali o peníze na nákup techniky a provádění operací, ale část si nechávali pro sebe.

Je však třeba také říci, že tajné služby nemohou vždy plně odkrýt karty a ukázat, na co využily ty či ony finanční prostředky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Můžete zaručit, že návrh na výpověď bez důvodu za žádnou cenu nepodpoříte?

Vždyť je vůči pracujícím lidem úplně asociální. A hlavně nemyslíte, že je třeba spíš řešit, proč když tvrdě pracujeme, tak většina z nás sotva vyjde s platem? Že máme tak nízkou životní úroveň, že vlastní bydlení je už luxus?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snad už lidi trkne, co se děje.“ Dostál ostře sekl po teroru v Bruselu

14:41 „Snad už lidi trkne, co se děje.“ Dostál ostře sekl po teroru v Bruselu

Bruselem se šíří strach. U stanice Clémenceau střílela skupina ozbrojenců s legendárními ruskými kal…