Křečku, neprojdeš? Blokáda úřadu ombudsmana jde nečekaným směrem. Toto asi nečekali
17.02.2020 18:51 | Zprávy
ANKETA Bránit Stanislavu Křečkovi v nástupu do úřadu ombudsmana vlastním tělem? Takový je záměr aktivisty Jakuba Patočky. Jenže s tím narazil u českých politiků, mezi nimiž na takovou formu protestu panuje vzácná shoda. Padla dokonce slova o porušení zákona nebo fašismu.
reklama
Právník a někdejší poslanec za sociální demokracii Stanislav Křeček byl minulý týden Sněmovnou zvolen novým veřejným ochráncem práv. Předtím již šest let působil v úřadu ombudsmana jako jeho zástupce.
Křečkovo zvolení na jedné straně vyvolalo vlnu nadšení ve smyslu, že se funkce ombudsmana konečně po letech dostane do rozumných mezí. Na straně druhé zase zavládlo silné zděšení a šok nad tím, že post bude vykonávat právě doktor Křeček, protože prý má na řadu oblastí „nevhodné“, či dokonce nebezpečné názory. Potud by nešlo o nic divného než běžný názorový spor.
Situace ale došla tak daleko, že Křečkovi odpůrci dávají hlasitě najevo, že se s jeho zvolením prostě nesmíří a v nástupu do funkce mu dokonce chtějí fyzicky bránit.
V den, kdy se bude doktor Křeček funkce ujímat, hodlají aktivisté blokovat vstup do budovy Úřadu veřejného ochránce práv a fyzicky mu zamezit, aby se dostal do své nové kanceláře.
Tváří a iniciátorem této iniciativy je aktivista a dlouholetý liberálně-levicový publicista Jakub Patočka z Deníku Referendum. „Pan Křeček nemá kvalifikaci daný úřad spravovat, prezident jej proto neměl navrhnout a Sněmovna jej proto neměla zvolit. Odpírám České republice v dané věci poslušnost. A budu rád, když se ke mně přidáte. Je třeba říct: Dost. Osobně půjdu v den, kdy by se měl Stanislav Křeček ujmout funkce, stoupnout si či sednout mu před úřad do cesty. Pokusím se mu svým tělem zabránit v tom, aby tam mohl přijít a ujmout se funkce,“ uvedl Patočka s tím, že se tímto způsobem chce bít za instituci prospívající demokracii.
„Neposlušný občan“ Patočka k tomu vytvořil facebookovou událost, kde vyzývá občany, aby se k němu přidali a šli společně s ním Křečkovi ve vstupu do budovy bránit.
ParlamentníListy.cz se zeptaly poslanců, co o takové iniciativě míní. Zajímalo nás rovněž, nakolik jde podle politiků o adekvátní způsob protestu.
Poslanec nejsilnější politické síly Patrik Nacher z hnutí ANO kritizuje, že pokud něco takového dělají „ti správní“, jde o projev demokracie, ale v opačném případě by takoví aktivisté byli terčem útoků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý den, zajímalo by mě, koho jste volil jako vašeho nástupce a jestli byl Hřib vaším favoritem a co si o něm myslíte? Nemyslíte, že on stranu spíše pohřbí? A zajímá vás vůbec osud strany? Přeci jen byl jste to vy, kdo ji vybudoval a podle mě je velká chyba, že jste jako předseda skončil.
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.