„Křesťanské komunity se v Evropě značně zmenšily. Mimo jiné je to dnes dáno také dlouhodobou demografickou krizí. Přicházejí přistěhovalci, díky nimž posilují jiná náboženství. Reakcí společnosti je sekularizační postoj, který na druhé straně provokuje náboženskou radikalizaci. Samotný život křesťanů, zejména mladé generace, mi však brání propadat skepsi,“ zmínil kardinál Duka.
Zániku se neobává ani filozof a vysokoškolský pedagog Jan Sokol. „Pevná a hluboká osobní víra byla i v Evropě vždycky menšinová, ale nemyslím si, že by zanikla. Ustupuje ovšem z veřejného prostoru a ztrácí tak vliv na své okolí. Tím ohrožuje ten jedinečný hybrid křesťanství, racionality a liberalismu, který se tu za staletí vytvořil a dosud formuje ‚křesťanskou Evropu‘,“ podotkl.
Podle právníka a politika Petra Pitharta křesťanství zaniká dlouho. „My je už v 19. století vyměnili za nacionalismus. Západ akcenty na techniku (růst růstu) a spotřebu vygumoval základní lidské postoje: stud a ochotu k oběti. Stud a zkroušenost jsou přiznáním k hříšnosti, a oběť hříchy alespoň na čas napravuje. Tak také řadí hodnoty, které lze sice vyjmenovat, ale nelze je naplnit všechny najednou. Vždycky musíme obětovat něco za něco. V této instantní době (všechno hned, s dodávkou do domu) si lidé myslí, že oběť je cosi pradávně divokého, pryč s tím. Bez studu a ochoty k oběti není a nebude žádné křesťanstvo. Vím to, bojím se toho, jsem toho součástí,“ poznamenal.
Jako nesmysl se tato myšlenka jeví salesiánskému knězi Ladislavu Heryánovi. „Zánik křesťanství v Evropě hrozí jen tehdy, až v ní jednou vyhasne slunce či ji zničí jiná přírodní nebo člověkem způsobená katastrofa,“ řekl.
„Křesťanství není ohroženo migranty a islámem, nýbrž šířením strachu a nenávisti, osobním i národním egoismem (nacionalismem), snahou dělat z křesťanství politickou ideologii, z náboženství folklór a z církve ozdobu státních slavností. ‚Obránci křesťanství‘ (kteří neznají bibli a ‚křesťanství‘ je pro ně jen nenávist k muslimům a homosexuálům) berou jméno Boží nadarmo. Učinit křesťanství věrohodným znamená vzít vážně evangelium jako cestu láskyplné blízkosti, jak to dělá papež František,“ zmínil kněz Tomáš Halík.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef