„Musíme si připustit, že hladina nebezpečí útoků v Evropě se zvedla, a to v podstatě asi už natrvalo,“ poznamenal hned v úvodu analytik. Na tuto situaci bychom si měli zvyknout a lépe využívat naše bezpečnostní kapacity. Rozhodně by nebylo dobré našimi omezenými silami plýtvat.
„Musíme si uvědomit, že stát nemůže reagovat úplně na všechno, může s maximální možnou účinností reagovat jen na případy, které představují skutečnou hrozbu,“ doplnil host. Toho si musejí být vědomi jak občané, tak politici, kteří by se neměli pokoušet jen nahnat politické body. Jedna věc totiž je posílit ostrahu např. v obchodech, jenže pak je třeba si říct, zda tito policisté a vojáci nebudou chybět jinde. Nebo jestli budou dost odpočatí, zda si budou moct policisté a vojáci vzít dovolenou.
Podle Schneidera je navíc nesmyslné věřit, že bude možné řídit tajné služby z nějakého centra např. v EU. Smysluplná je bilaterální spolupráce mezi státy, kterou je třeba dlouhodobě pěstovat.
A je tu ještě jeden úhel pohledu, na který nesmíme zapomenout. „Tady bych viděl velké riziko v lidech, kteří vykřikují něco proti islámu, aniž o něm něco vědí, protože zpravodajci se neobejdou bez informací z této komunity,“ připomněl všem divákům. Zpravodajci těžko získají nějaké informace z komunity, která se bude cítit ohrožená.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp