Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk nazval Ivo Ištvana „krkavcem práva“. Doposud prý bylo možné olomouckého vrchního státního zástupce hájit, dokonce snad mohla být sympatická jeho umanutost, se kterou se snažil dokázat, že politické trafiky jsou trestným činem. Nyní však podle Honzejka umanutost přešla ve fanatismus.
„Když čteme, že důvodem opakovaného obvinění Petra Nečase je ´řešení otázky celospolečenského významu´, naskakuje nám husí kůže,“ píše komentátor. Ve svobodné společnosti podle něj nesmí tyto otázky celospolečenského významu řešit policie. A už vůbec nesmí represivní složky tvořit výklad zákona, nebo dokonce Ústavy.
V žádném případě pak nelze tyto „otázky celospolečenského významu“ řešit metodou pokusů na živých lidech. Policejní obvinění ničí život, obvykle definitivně pošramotí pověst, nadosmrti poznamenává kariéru. Pokud pod vlivem touhy řešit celospolečenské otázky ztratíme respekt k jednotlivci, dostaneme se podle Honzejka zcela mimo okruh západní demokracie.
Policisté a státní zástupci také nesmí o vlastní vůli rozšiřovat výklad práva a kriminalizovat to, co doposud bylo povolené. V takovém případě vzniká prostředí, kdy si před policisty a prokurátory nikdo nebude moci být jist. A takové prostředí lze stěží nazvat „svobodným“.
Ivo Ištvan podle něj nepochybně vede svůj boj upřímně a sám sebe považuje za orla práva. Je prý povinností ostatních tohoto pána upozornit, že se ve skutečnosti místo toho stal krkavcem, klovajícím do vnitřností právního státu.
Martin Zvěřina se v Lidových novinách přidává sloupkem o „Šlachtově policii“. Ta se podle něj stala nástrojem osobní pomsty šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty. Ten nedávno prostřednictvím veřejnoprávní televize zveřejnil sestřih ze zatýkání Jany Nagyové a otevřeně jej deklaroval jako boj proti jejímu partnerovi a tehdejšímu premiérovi Petru Nečasovi.
Šlachta se netajil tím, že video zveřejnil jako reakci na mediální výstupy expremiéra. Podle Zvěřiny však nic takového udělat nesměl, byť Nečasovy výlevy o gestapu a padesátých letech můžeme považovat za hysterické. Jenže Nečas je nyní soukromník, který kromě vykládání do novin už nemůže nic, kdežto Šlachta je „úřad“, mající k dispozici širokou škálu skutečně účinných prostředků. Proto by se neměl uchylovat k takto osobním útokům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav