Válka na Ukrajině trvá již 391 dní a Rusko stále útočí na Bachmut. Podle washingtonského Institutu pro studium války zde ruská armáda dosáhla marginálních úspěchů.
Hned poté institut upozornil, že čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Moskvě nepodpořil svého ruského přítele Vladimira Putina tolik, jak by si asi kremelský pán přál.
„Si a Putin na svém setkání 20. března vychvalovali sílu čínsko-ruských vztahů, ale v článcích, které zveřejnili 19. března, nabídli různé interpretace rozsahu budoucích vztahů. Putin publikoval článek v čínských státních médiích, v němž tvrdil, že Rusko a Čína budují partnerství pro vytvoření multipolárního světového řádu tváří v tvář kolektivnímu Západu usilující o nadvládu a americké politice dvojího zadržování proti Číně a Rusku. Si nabídl méně agresivní zastřešující cíl pro rusko-čínské vztahy ve svém článku publikovaném v ruském státním sdělovacím prostředku Rossiskaja Gazeta, v němž poznamenal, že Rusko a Čína obecně prosazují multipolární světový řád, ale ne specificky proti nepřátelskému Západu,“ uvedl institut.
Si Ťin-pching podle ISW spíše představoval Čínu jako zemi, která může zprostředkovat mír na Ukrajině, jehož základem může být čínský dvanáctibodový plán. Putin uvítal konstruktivní pozici Číny v řešení ruské války na Ukrajině, ale „pravděpodobně doufal, že Si zaujme podobně agresivní rétorickou linii proti Západu“, uvedl institut.
Rozhovory mezi oběma vládci prý trvaly asi 4,5 hodiny.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.