Kryjete Rusko a pomáháte mu, kritizují USA Čínu

21.03.2023 10:52 | Zprávy

V souvislosti s válkou na Ukrajině se teď nejvíce mluví o návštěvě čínského komunistického vůdce Si Ťin-pchinga v Kremlu. První schůzka mezi Putinem a Si trvala asi 4,5 hodiny, vzbudila pozornost jak ve Washingtonu, tak v Tokiu. Spojené státy i Japonsko se ozvaly a japonský premiér Kišida oznámil, že pojede do Kyjeva. Podle serveru katarské televize Al-Džazíra je japonský premiér na domácí půdě pod tlakem, protože v Kyjevě ještě nebyl.

Kryjete Rusko a pomáháte mu, kritizují USA Čínu
Foto: Xinhua
Popisek: Vladimir Putin, Si Ťin-pching

Válka na Ukrajině trvá již 391 dní a Rusko stále útočí na Bachmut. Podle washingtonského Institutu pro studium války zde ruská armáda dosáhla marginálních úspěchů.

Hned poté institut upozornil, že čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Moskvě nepodpořil svého ruského přítele Vladimira Putina tolik, jak by si asi kremelský pán přál.

„Si a Putin na svém setkání 20. března vychvalovali sílu čínsko-ruských vztahů, ale v článcích, které zveřejnili 19. března, nabídli různé interpretace rozsahu budoucích vztahů. Putin publikoval článek v čínských státních médiích, v němž tvrdil, že Rusko a Čína budují partnerství pro vytvoření multipolárního světového řádu tváří v tvář kolektivnímu Západu usilující o nadvládu a americké politice dvojího zadržování proti Číně a Rusku. Si nabídl méně agresivní zastřešující cíl pro rusko-čínské vztahy ve svém článku publikovaném v ruském státním sdělovacím prostředku Rossiskaja Gazeta, v němž poznamenal, že Rusko a Čína obecně prosazují multipolární světový řád, ale ne specificky proti nepřátelskému Západu,“ uvedl institut.

Si Ťin-pching podle ISW spíše představoval Čínu jako zemi, která může zprostředkovat mír na Ukrajině, jehož základem může být čínský dvanáctibodový plán. Putin uvítal konstruktivní pozici Číny v řešení ruské války na Ukrajině, ale „pravděpodobně doufal, že Si zaujme podobně agresivní rétorickou linii proti Západu“, uvedl institut.

Rozhovory mezi oběma vládci prý trvaly asi 4,5 hodiny.

ISW informuje

ISW informuje

Japonsko už na krok čínského prezidenta, který pobývá v Moskvě, zareagovalo. Japonský premiér Fumio Kišida oznámil, že pojede do Kyjeva.

Kišida, podle serveru katarské televize, během své návštěvy „prokáže respekt k odvaze a trpělivosti ukrajinského lidu, který se staví na obranu své vlasti pod vedením prezidenta Zelenského, a ukáže solidaritu a neochvějnou podporu Ukrajině jako hlava Japonska a předseda G7“, uvedlo v úterý japonské ministerstvo zahraničí při oznámení cesty.

Japonská televize NHK ukázala záběry Kišidy, jak nastupuje do vlaku do Kyjeva v polském pohraničním městě Přemyšl.

Kišida, který bude v květnu předsedat summitu G7, je jediným vůdcem skupiny, který nenavštívil Ukrajinu a v Japonsku se ocitl pod tlakem, aby se na Ukrajinu také vydal.

„Japonsko přispělo Ukrajině více než 7 miliardami dolarů a přijalo více než 2000 ukrajinských uprchlíků – což je pro zemi známou svou přísnou imigrační politikou vzácný krok,“ doplnila k tématu Al - Džázíra.

CNN napsala, že podle Spojených států jsou rozhovory mezi Putinem a Si jen zástěrkou pro další vedení války.  Putin v pondělí řekl, že Rusko „pečlivě prostudovalo“ čínské návrhy a chápe jako „příležitost diskutovat o této záležitosti“.

„Čína necítí žádnou odpovědnost k tomu volat Kreml k odpovědnosti za zvěrstva spáchaná na Ukrajině, a místo toho, aby je dokonce odsuzovala, raději poskytne Rusku diplomatické krytí, aby pokračovalo v páchání těchto zločinů,“ řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Z Ukrajiny k čínskému mírovému plánu zaznívá, že jakýkoli mírový plán musí začít stažením všech ruských jednotek z ukrajinského území.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

myslím, že čína i rusko jsou dávno domluveni , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusetarik123 , 21.03.2023 12:18:30
čína odebere od ruska prakticky veškeré suroviny potřebné pro rozvoj čínské ekonomiky a oplátkou dodá vyspělé čínské technologie rusku !!! Proti této ekonomicko - surovinové a technologické základně nemá zbytek světa šanci !!! O vojenské síle dvou jaderných supervelmocí nemluvě.

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…