Obvodní soud pro Prahu 10 zamítl v pátek žalobu somálské studentky, která tvrdila, že jí ve Střední zdravotnické škole v Praze 10 nepovolili nosit hidžáb. Soudkyně dala za pravdu verzi školy, že studentka navzdory dohodě nepředložila do zahájení školního roku požadované povolení k pobytu. Do formuláře o zanechání studia vyplnila jako důvod zákaz nošení hidžábu až následně. Diskriminaci se právní zástupkyni dívky u soudu nepodařilo prokázat. Dívka přitom požadovala omluvu a 60 tisíc korun.
ParlamentníListy.cz v této věci oslovily několik politiků, ale i osob veřejně činných, aby se k rozhodnutí soudu vyjádřili. Z politiků řekli názor kupříkladu předseda STAN Petr Gazdík a také senátor Jaroslav Kubera (ODS).
„Rozsudek soudu vítám. Pokud má škola svoje pravidla, musí je všichni studenti bez výjimky respektovat. Neumím si představit, že by například Češka v jakékoliv muslimské zemi nerespektovala tamní pravidla,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Petr Gazdík.
„Nemám proti rozsudku Obvodního soudu žádné námitky. Opět se z toho udělala větší kauza než ve skutečnosti je a opět se na to nachytaly neziskové organizace, chopily se příležitosti k tomu, aby mohly nachytat další peníze ze státního rozpočtu. Zásadní je v tomto neustupovat! To ale nemá nic společného ani s kvótami a ani s Koránem. Ono to totiž začíná tímto a pak bude studentka chtít, aby jí v menze vařili jinou stravu. Tohle v některých zemích nakloněných uprchlíkům také už bylo, že když bude vepřové, tak oni budou mít jen přílohu. V arabských zemích vám také nedají vepřový řízek a vůbec to neřeší. Podle mě nikdo nemůže hostitelské zemi vnucovat své zvyky, což ale nemá nic společného se žádnou xenofobií,“ řekl ParlamentnímListům.cz senátor Jaroslav Kubera (ODS).
Podle něj sice ti, kteří školu žalovali, upozorňují na to, že je i u nás zvykem nosit šátky, ale to je něco úplně jiného. „Někdo by mohl říct, že babičky dříve také nosívaly šátky, aby na ně nesvítilo sluníčko. No a oni teď mohou říct, že tyto oděvy muslimů neznamenají nic náboženského, ale že to vzniklo ze zcela prozaických důvodů – kvůli počasí. Například kvůli písečné bouři muslimové nosí ten šátek s věnečky na hlavě, aby se pak před větrem rychle zahalili, ale teď to má zcela jiné konotace. Je to jedna z věcí, kterou si musíme chránit z principu,“ pronesl dále Kubera s tím, že tak, jako u nás není přípustné, aby se na úřadech nosily šátky, tak není možné, aby v zemích, kde to není zvykem, jsme si nechali v hospodě nalít whisku, nebo se tam nějaká žena koupala v moři nahoře bez. „Kdybychom se takto chovali my u nich, také by to vyvolalo neklid,“ dodal k tomu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová