Předávání stříbrných pamětních medailí osobnostem kulturního a společenského života v Senátu je již tradicí. Senátor Jaroslav Kubera (ODS) se jej v prostorách Valdštejnského paláce 27. září, v předvečer Dne české státnosti, zhostil poprvé v pozici předsedy horní komory Parlamentu. Medaile předal celkem 12 osobnostem, mimo jiné i na návrh některých senátorů.
„Vybírat z tak velkého počtu skvělých lidí nebylo nic jednoduchého. Při konečném výběru jsem zohlednil především skutečnost, že jen za pár dní si připomeneme 30. výročí listopadových událostí, které u nás vedly k pádu komunistického režimu a k návratu demokracie a tržního hospodářství,“ vysvětlil Jaroslav Kubera.
Z obecně známějších jmen Kubera ocenil například publicistu Jefima Fištejna, hudebníka Michaela Kocába, cestovatele Miroslava Zikmunda či geologa Václava Cílka.
Došlo ale i na veterána druhé světové války a bitvy o Británii a jednoho z posledních žijících veteránů vůbec, armádního generála ve výslužbě 96letého Emila Bočka. Dále senátoři udělili ocenění bohemistce, někdejší pracovnici Akademie věd a dlouholeté političce Libuši Benešové, z lékařů pak kardioložce a v USA nejcitovanější české vědkyni Renatě Cífkové.
Ocenění si odnesl i vědec, zakladatel a někdejší rektor Univerzity Tomáše Baťi ve Zlíně Petr Sáha na nominaci senátora Ivo Valenty. Sáha se specializuje na výzkum v oblasti materiálového inženýrství energetických materiálů a medicinských polymerů. Za sportovce pak byl oceněn prezident Českého svazu biatlonu a funkcionář světové biatlonové federace Jiří Hamza.
Medaile si dále odnesli i dlouholetý senátor a politik, sociální demokrat Milan Štech, dramatik a publicista Karel Steigerwald a rovněž František Paštěka, který vlastními silami zachránil z hořícího automobilu seniora a jeho dvouletou vnučku.
Oceněný profesor a zakladatel Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petr Sáha (Foto: Hans Štembera)
Zvykem ceremonie tradičně bývá i projev pronesený jedním z oceněných. Toho se letos zhostil válečný veterán a hrdina druhé světové války Emil Boček. Boček je posledním žijícím českým pilotem, který usedal do kokpitu stíhacího letounu RAF během bojů o Velkou Británii. Během svého působení uskutečnil celkem 26 operačních letů, přičemž nalétal celkem 73 hodin a 50 minut. V roce 1946 byl z armády propuštěn a plné rehabilitace se dočkal až po pádu režimu v roce 1989.
Boček v projevu ocenil Kuberu za to, co jako primátor Teplic dělal pro válečné veterány. „Patříte k naší velké legionářské rodině,“ sdělil Boček Kuberovi. „Senát byl jeden z prvních, který nezapomínal a nezapomíná na válečné veterány," uvedl generál. „Ocenění, které jsem dnes převzal, patří také mým kamarádům, kteří už nejsou mezi námi,“ dodal s tím, že ovšem zůstávají v srdcích těch, kteří na ně pamatují.
Oceněný geolog a vědec Václav Cílek (Foto: Hans Štembera)
Předseda Senátu Kubera ve své řeči hovořil o tom, že Češi se v současnosti mají nejlépe v historii, a varoval před rozdělováním společnosti. Dále vyzval k tomu, aby lidé nezapomínali na své kořeny. „Ty pak lidi – ať už tomu chtějí, či nechtějí – spojují a utvářejí,“ doplnil Kubera.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž