Moderátor Takáč začal otázkou, zda již mají nejvyšší ústavní činitelé jasný jednotný pohled na kauzu kolem technologií čínských firem Huawei a ZTE. Kubera sdělil, že zatím ne. Vždy, když se podle něj něco přihodí, ať už problémy na dálnici D1, nebo Huawei, tak se snažíme rychle najít řešení, i když žádné rychlé není.
„Výsledek kauzy Huawei je absolutně neznámý. Není to překvapivé. Divím se vlastně, že se ještě někdo diví. Od doby, kdy vznikly mobilní telefony, ať nahrajete jakoukoli aplikaci, chce to přístup ke kontaktům, fotografiím a tak dále,“ připomněl dnes již běžné věci, které moderní technologie dělají.
Právě tím podle Kuberova názoru tajné služby získávají úplně vše. „Jsem si tím naprosto jistý. I u nás se schovávají dokonce směrnice Evropské unie půl roku, všechny údaje z toho provozu. A to jak SMS zprávy, tak e-maily, všechny spadají do nějaké schránky. Nepovažuji to za šťastné,“ konstatoval šéf Senátu.
„Všechny firmy vyrábějící tyto technologie nás špiclují ve svůj obchodní profit. Ale data jsou použitelná i pro jiné účely,“ je přesvědčen Kubera, který zmiňuje i to, že zlodějům dat pomohlo i slavné nařízení GDPR, které zde máme. „Celé mi to principiálně vadí,“ dodává.
Jsou státy, které z těchto technologií všech významných světových firem získávají informace o občanech, kteří tyto technologie používají? Zajímal Takáče Kuberův názor. „Nepochybně, ať už vědomě, nebo nevědomě. Některé státy si mohou dovolit zaúkolovat, aby údaje dostaly. Některé více demokratické to navenek neříkají a získávají to jinak, ale učitě získávají,“ je si jistý předseda Senátu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab