Když se před měsícem utkali před televizními kamerami profesor Igor Lukeš a Ladislav Jakl, vzbudilo to pozornost. Debatovali o politice 45. prezidenta USA Donalda Trumpa. Zatímco Jakl Trumpa hájil za to, že jednal se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a že to dokázal vytmavit partnerům v NATO i ve skupině G7, Lukeš oponoval, že to, co Trump předvádí v politice, nelze nazvat jinak než zlem.
Jakl však dál Trumpa hájil a Lukešovi v jednu chvíli ujely nervy. Vyčetl Jaklovi, že zpochybňuje varování seriózních lidí a používá argumenty, které se podobají propagandě Kremlu. Nakonec Jaklovi vyčetl dokonce i jeho dlouhé vlasy. Podle Jakla to jen dokazuje, že Lukeš a jemu podobní akademici žijí v uzavřeném světě.
„No, a pak nezvládl ohromné překvapení, že byl konfrontován člověkem, který politiku Donalda Trumpa podporuje. Pan Lukeš a jemu podobní žijí v uzavřenosti akademických kruhů a svého okolí a žádné takové lidi neznají. Nutně si myslí, že takoví lidé musí být buď zlí, nebo hloupí. On si je zjevně představuje jako nějaké slizké červy, nebo hejkaly z pohádek. Takže byl překvapen, konsternován, nebyl to schopen strávit. Proto ta jeho emotivní reakce. Nejsem z cukru, při té debatě jsem nereagoval jediným slovem, byla to pro mě spíš sranda," poznamenal Jakl v rozhovoru pro server iDnes.cz.
Když došlo na Jaklovu kandidaturu do Senátu, možný budoucí člen horní komory vysvětlil, že v tuto chvíli považuje za největší hrozby migraci a centrální řízení z Bruselu. A na tyto hrozby podle Jakla nejdůrazněji poukazuje Tomio Okamura se svým hnutím. „Myslím, že v čase se hierarchie našich priorit mění. Pro mě aktuálně téměř vše překrývají otázky bruselské centralizace a masově řízené migrace. Už dříve jsem řekl, že na referendu o odchodu z EU bych byl ochoten spolupracovat s kdekým," zdůraznil.
„Mám pocit, že v těchto tématech je SPD nejsrozumitelnější, nejdůslednější a nejvýraznější. Samozřejmě, že mezi námi existují zásadní a podstatné rozdíly. Ale proč v momentě, kdy se o nich zrovna nerozhoduje, činit příkopy i v tématech, kde si rozumíme a můžeme spolu efektivně spolupracovat. Ostatní věci prostě tolik neřeším. Fanoušci Sparty a Slavie spolu asi také nikdy nebudou nijak zvlášť vycházet, ale když jim někdo zvenčí bude chtít ukrást hřiště, asi se také domluví na nějaké spolupráci. Aby si to hřiště vzali zpět a na něm si to mezi sebou mohli rozdat," pokračoval.
Pro Jakla je natolik důležité „uhájit hřiště", že je ochoten spojit se třeba i s Okamurou. I když to znamená, že za to bude čelit kritice. Podobně to podle Jakla možná vidí i exprezident Klaus a proto Jakla v jeho počínání podpořil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp