Langšádlová vysvětlovala Takáčovi, co je schodek rozpočtu. A Stanjura tomu prý rozumí ještě lépe

21.06.2023 20:12 | On-line

Situace je náročná, rozpočtová jednání jsou vždy nejtěžší, máme závazky, výdaje na obranu, za kterými si stojíme, výdaje na vzdělání... Povzdechla si v pořadu Interview ČT24 ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09), která popsala výsledky dnešního jednání vlády o rozpočtu na příští rok. Že vláda dodrží 225 miliard korun schodku maximálně, zaručit nemohla. Opět lze prý očekávat pláč jednotlivých ministrů nad tvrdými škrty. Na rozdíl od svých kolegů ve vládě nekritizovala ministra financí, že nedodržuje koaliční dohody, je přesvědčena o tom, že „rozumí“ tomu, co dělá, a „státní rozpočet má pod kontrolou“, tím moderátora Takáče překvapovala.

Langšádlová vysvětlovala Takáčovi, co je schodek rozpočtu. A Stanjura tomu prý rozumí ještě lépe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Helena Langšádlová, ministryně pro vědu, výzkum a inovace

Vláda připravuje státní rozpočet na příští rok. Má první návrh státního rozpočtu, ale je téměř jisté, že výsledná verze bude mít jinou podobu. Jinou podobu, než si koalice dohodla, má i tento návrh, tvrdí to někteří členové kabinetu. Že návrh rozpočtu nevychází z koaličních dohod, říká například ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

„Jsme v úvodní fázi diskuse. Minulý týden vláda schválila rozpočtovou strategii, a to je vlastně ten základní rámec maximálního schodku a chtěla bych zdůraznit maximálního schodku celých veřejných financí, a to strukturálního. To ještě neznamená, že tohoto rámce dosáhne skutečný rozpočet. Ta diskuse probíhala na vládě, my jsme se tam na některých krocích dohodli,“ uvedla ministryně Langšádlová.

Jaký bude celkový schodek rozpočtu a kolik se škrtne z tzv. strukturálního deficitu, ministryně neupřesnila. „O těch částkách se budeme ještě bavit, protože to je opravdu výchozí materiál k debatě, který byl dnes projednán,“ neuvedla obrysy rozpočtu pro rok 2024.

„Ona ta situace je velmi náročná. Ministr financí vysvětloval, jaké letos ještě očekává příjmy. Samozřejmě jsme limitováni závazky, které jsme přijali, jsou to navýšené prostředky do vzdělávání, jsou to navýšené prostředky do obrany a za tím si stojíme. Ale současně to, co se ne úplně daří, je snižovat výdaje, které jsou tzv. provozní,“ pokračovala Langšádlová.

Bude na konci 225 miliard korun schodku státního rozpočtu maximálně? „My bychom si velmi přáli, mluvím za TOP 09, velmi přáli, aby to bylo v nějaké částce, která se bude přibližovat této. Ale jaká přesně to částka bude, je opravdu před námi,“ uvedla.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…