Lékař Hnízdil: Nosit roušky pořád je nebezpečné. Zde je několik rad

20.03.2020 21:23 | Zprávy

„Povinné celodenní nošení roušky považuji za neúčelné nebo dokonce nebezpečné,“ varuje internista a rehabilitační lékař Jan Hnízdil. A lidem radí, jak v rámci nynějšího vládního nařízení roušky či podobné ochranné pomůcky nosit, aby se to nemíjelo účinkem. Naznačil hned několik příkladů, za jakých podmínek by bylo roušku lepší sundat, a kde se bez ní naopak nelze obejít.

Lékař Hnízdil: Nosit roušky pořád je nebezpečné. Zde je několik rad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zakrývající ústa a nos povinná. Ovšem i venku ji většina obyvatel nosit začala

Hnízdil si povzdechl, že jeho předchozí dotazy ohledně efektivního používání roušek, které vznesl vůči lékařským autoritám, nebyly vyslyšeny. Sám se tak, jelikož povinné celodenní nošení roušky považuje „za neúčelné nebo dokonce nebezpečné“, rozhodl na blogu Aktuálně.cz zformulovat několik rad, které podle něho jsou „v souladu s názory řady zkušených hygieniků a epidemiologů“.

„Činím tak navzdory tomu, že moje doporučení odporují nařízení vlády. Měl jsem s tím problém už na vojně i na klinice. Když po mně někdo chce pitomost, cítím potřebu se ozvat. Pokud se nás ozve víc, rozum zvítězí nad pitomostí. Už nikdy jako ovce!“ vysvětlil, proč některé z jeho rad nekorespondují se současným vládním nařízením.

Povinnost nosit mimo bydliště respirátor, roušku, ústenku, šátek nebo šálu ve středu schválila vláda jako opatření proti šíření nového koronaviru. Platit začala od čtvrteční půlnoci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: rak

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dřív běžná cena, teď je to extrémní sleva. Vejce mimo akci 7,49 Kč za kus

19:30 Dřív běžná cena, teď je to extrémní sleva. Vejce mimo akci 7,49 Kč za kus

Co byla vloni před Velikonocemi běžná cena, je letos již označováno za extrémní slevu. Tak by se dal…