Lékař Hnízdil: Nosit roušky pořád je nebezpečné. Zde je několik rad

20.03.2020 21:23 | Zprávy

„Povinné celodenní nošení roušky považuji za neúčelné nebo dokonce nebezpečné,“ varuje internista a rehabilitační lékař Jan Hnízdil. A lidem radí, jak v rámci nynějšího vládního nařízení roušky či podobné ochranné pomůcky nosit, aby se to nemíjelo účinkem. Naznačil hned několik příkladů, za jakých podmínek by bylo roušku lepší sundat, a kde se bez ní naopak nelze obejít.

Lékař Hnízdil: Nosit roušky pořád je nebezpečné. Zde je několik rad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zakrývající ústa a nos povinná. Ovšem i venku ji většina obyvatel nosit začala

Hnízdil si povzdechl, že jeho předchozí dotazy ohledně efektivního používání roušek, které vznesl vůči lékařským autoritám, nebyly vyslyšeny. Sám se tak, jelikož povinné celodenní nošení roušky považuje „za neúčelné nebo dokonce nebezpečné“, rozhodl na blogu Aktuálně.cz zformulovat několik rad, které podle něho jsou „v souladu s názory řady zkušených hygieniků a epidemiologů“.

„Činím tak navzdory tomu, že moje doporučení odporují nařízení vlády. Měl jsem s tím problém už na vojně i na klinice. Když po mně někdo chce pitomost, cítím potřebu se ozvat. Pokud se nás ozve víc, rozum zvítězí nad pitomostí. Už nikdy jako ovce!“ vysvětlil, proč některé z jeho rad nekorespondují se současným vládním nařízením.

Povinnost nosit mimo bydliště respirátor, roušku, ústenku, šátek nebo šálu ve středu schválila vláda jako opatření proti šíření nového koronaviru. Platit začala od čtvrteční půlnoci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: rak

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …