Lékařské komoře se nelíbí Hegerova verze reformy

16.04.2011 15:45 | Zprávy

Ministr zdravotnictví Leoš Heger v sobotu na konferenci České lékařské komory v Průhonicích představil svou reformu, Lékařskou komoru o jejích kvalitách ale nepřesvědčil. Lékaři nechtějí, aby jim mohly zdravotní pojišťovny bezdůvodně vypovědět smlouvu.

Lékařské komoře se nelíbí Hegerova verze reformy

Lékaři se obávají hlavně ministrova záměru umožnit zdravotním pojišťovnám vypovídat zdravotnickým zařízením smlouvy. Lhůta pro výpověď by se mohla pohybovat mezi třemi a pěti lety.

"Hádejme, kdo s poskytováním péče skončí. Ten, který poskytuje levnou péči a nebo ten, který léčí kvalitně a draze a pojišťovny tak stojí víc?" argumentuje proti Miloš Voleman, chirurg z pražské vinohradské nemocnice.

"Povede to zkrátka k tomu, že dobré lékaře vyhodíme a ty, kteří budou spolupracovat na snižování nákladů, si necháme," obává se.

Hager se brání: Zákony to jasně vymezí

Ministr Heger uklidňuje, že nic takového se nechystá. "Zákony jasně stanoví péči, kterou musí pojišťovny pro své klienty zajistit. Nikoho z lékařů to nebude diskvalifikovat," vysvětluje a dodává, že jde jen o to, reagovat na vývoj medicíny.

Svůj reformní záměr pak hájí pragmaticky. "Nemůže to fungovat tak, že když se nějaký poskytovatel jednou do systému zdravotnictví dostane, tak tam bude navždy," řekl s tím, že chápe, že za to může být kritizován.

"Jestli ale mají pojišťovny fungovat jako kontroloři a zodpovídat za celkovou hospodárnost systému, musí mít možnost dohlížet na efektivitu a smlouvu v případě potřeby rozvázat," argumentoval dále ministr.

Poplatky půjdou pojišťovnám 

Lékařům se dále nelíbí, že by poplatky vybrané od pacientů připadly zdravotním pojištovnám, reformu označili za nespravedlivou.

Podle Kubka totiž poplatky jen kompenzují pokles plateb od pojišťoven. Lékaři odmítli i návrh, podle nějž by si mohly pojišťovny zřizovat vlastní zdravotnická zařízení.

Šéf ČLK navíc kritizoval to, aby se za návštěvu u specialisty bez doporučení praktického lékaře platilo 200 korun. Podle něj pro to není žádný důvod, protože práce praktika i specialisty je přibližně stejně drahá.

Rozdíl ve výši poplatku by prý vedl jen k tomu, že by nemocní radši ke specialistům nechodili.

Reforma by měla platit od příštího roku

Reforma počítá třeba se stanovením toho, na co má pacient nárok z pojištění a co už by si měl platit sám. Poplatek za návštěvu specialisty bez doporučení praktika by se měl zvednout z 30 na 200 korun. U jiného než svého praktického doktora by pak pacient platil místo třiceti rovnou 90 korun.

"Přijetí zákonů nepřinese úspory, ale vyšší výdaje na jiné činnosti než léčení," zaznělo také na sobotní konferenci. Podle Kubka může reforma najít širší podporu veřejnosti, jen pokud bude spravedlivá.

Jako příklad nespravedlivosti uvedl, že ačkoliv se stále zvyšují doplatky pacientů za léky, kvůli zvýšení sazby DPH v příštím roce přijde zdravotnictví o čtyři miliardy korun.

Dále čtěte:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

14:01 Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pátek v Poslanecké sněmovně poslal premiéra Petra Fialu na léčení …