Průvod s pochodovou muzikou a žlutočernými císařskými prapory, tedy státními barvami někdejšího Rakouska-Uherska, se vydal po 15:00 od pomníku svatého Václava v centru Prahy na Staroměstské náměstí. Tam přítomní zazpívali starou rakouskou hymnu Zachovej nám Hospodine. Mezi účastníky pochodu bylo několik lidi v historických kostýmech.
"Vedle "tvrdého jádra" je zde letos několik nových tváří," řekl ČTK jeden z nejznámějších monarchistů, publicista Petr Placák.
Od orloje pokračoval průvod po Královské cestě přes Karlův most na Hrad. Zde organizátoři přečetli takzvané státoprávní ohrazení, které navazuje na činnost českých politiků v 19. století, kteří každoročně protestovali proti postavení Čech v rámci Rakouska-Uherska.
Za sedmero horami a sedmero řekami…
Monarchisté žádají obnovu českého království, které je podle jejich názoru "ze všech možných státních zřízení to nejlepší". Pražský hrad jako sídlo českých králů podle nich nikdy nepatřil Rakousku ani Československu a nenáleží ani republice dnešní. "Vždy byl, je a zůstane majetkem Koruny České," prohlásil mimo jiné Placák.
Akci monarchisté zakončili koncertem v restauraci Baráčnická rychta na Malé Straně. Stoupenci českého státu ve formě konstituční monarchie zde vyhlásili vítěze Ceny Ferdinanda Dobrotivého nazvané podle posledního korunovaného českého krále. Letos byl vybrán méně známý básník Jaromír Zelenka, který je podle Placáka nejvhodnějším kandidátem, protože ho "skoro nikdo nezná, nikdy se nezapojil do politické činnosti a nikam se necpal". Cena je podle něj udělována především za charakterové vlastnosti.
Držitel Ceny Revolver revue za rok 2002 za sbírku Kostelík, který je upoutaný na invalidní vozík, obdržel bustu Ferdinanda Dobrotivého. "Ferdinand V., který má právem přezdívku Dobrotivý, byl nejslušnější hlavou státu, jakou jsme kdy měli," tvrdí Placák.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš, čtk