Růst automobilového průmyslu narazil podle Wojnara na svůj strop. Na trhu chybí pracovní síly, evropské trhy ovlivnil brexit i často nekompromisní výroky 45. prezidenta USA Donalda Trumpa. To sice neznamená, že se snad automobilový průmysl blíží k recesi, ale lze říct, že další rekordy v produkci a prodeji aut se podaří překonat jen těžko.
V průběhu vysílání se pokoušel vyvrátit jednu často používanou větu, že jsme zemí nejvíce závislou na automobilovém průmyslu.
„My nejsme zemí, která je nejvíce závislá na automobilovém průmyslu. Ale i tato závislost má řadu výhod. Automobilový průmysl může přitáhnout investice s vyšší přidanou hodnotou. A když se podíváme na to, co odvádí automobilový průmysl na daních z příjmu a na dalších odvodech, tak odhadem je to téměř 70 miliard korun,“ prozradil host s tím, že tomuto faktu je třeba přizpůsobit plánované změny v tomto odvětví.
Věří, že strategie představená v plánech na digitální Česko je správná. „Data jsou ropou a olejem automobilového průmyslu a budou víc a víc,“ podotkl host. Bolavým místem Česka je podle něj nedostatek dobíjecích míst pro elektromobily. Wojnar apeloval na vládu, aby to změnila a do budování stanic vložila miliardy korun.
Současně s tím však podle Wojnara musíme počítat s tím, že až sto profesí může dříve i později zaniknout. Nahradí je profese jiné. „Pokud bych měl někomu poradit, tak bych firmám radil, aby se připravovaly na profese, které budeme potřebovat za čtyři až pět let,“ poznamenal Wojnar.
Kdo se takto přizpůsobí, přežije a dokáže najít nové příležitosti k růstu firmy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp