Letiště Václava Havla. Podepsáno už 50 tisíc lidí

26.12.2011 17:26 | Zprávy

Již více než 50 tisíc Čechů podepsalo petici za pojmenování pražského letiště po nedávno zeslulém českém prezidentu Václavu Havlovi. Iniciátoři Výzvy vládě doufají, že se jim do konce roku podaří shromáždit minimálně dvojnásobek podpisů.

Letiště Václava Havla. Podepsáno už 50 tisíc lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Koncert na počest Václava Havla v pražské Lucerně

Již více než 50 tisíc Čechů podepsalo petici za pojmenování pražského letiště po nedávno zeslulém českém prezidentu Václavu Havlovi. Iniciátoři Výzvy vládě doufají, že se jim do konce roku podaří shromáždit minimálně dvojnásobek podpisů.

Zdá se přitom, že tato ambice vůbec není nepravděpodobná. Jak řekl redakci iHned.cz jeden z iniciátorů petice režisér Fero Fenič, výzvu na stránkách www.letitevaclavahavla.cz nebo na jejich anglické verzi www.vaclavhavelairport.cz každou minutu podepíše několik občanů rozličných věkových i sociálních skupin.

Každý den tak pod Výzvu přibude až deset tisíc podpisů. "Jde o jednu z nejvýraznějších občanských aktivit posledních let. Výzvu lavinovitě šiří občané sami mezi sebou," pochvaluje si Fenič.

Petice je adresována české vládě, která je jediným orgánem, který může změnu názvu letiště uzákonit. Iniciátoři přitom doufají, že se výzvou kabinet bude zabývat již na své první schůzi po Novém roce.

"Současný oficiální název ruzyňského letiště je Letiště Praha. Znamená to, že ve svém názvu dosud nemá žádné jméno, proto nejde o jeho přejmenování, ale pojmenování," vysvětluje Fenič. On i další iniciátoři petice přitom míní, že právě letiště jako vstupní brána do země nejlépe odráží širokospektrální osobnost Václava Havla, tedy filosofa, politika, bojovníka za lidská práva a dramatika v jedné osobě. Co víc, s iniciativou souhlasí i Havlova rodina.

Činy místo slibů

"Vyzýváme Vládu ČR, aby prokázala, že deklarování významu osobnosti Václava Havla navrženým zákonem o jeho zásluhách o stát i veřejnými vystoupeními svých členů, myslela vážně, občanům nelhala a skutečně chce důstojně uctít jeho památku," uvádí se v prohlášení.

První prezident České republiky zemřel v neděli 18. prosince po dlouhodobých zdravotních obtížích na své chalupě na Hrádečku. Jeho oficiální pohřeb se konal v pátek 23. Prosince jako završení třídenního státního smutku. Ceremonie se přitom zúčastnila česká i zahraniční politická elita. Ve stejný den se pak uskutečnilo také soukromé rodinné rozloučení v krematoriu ve Strašnicích a večer na Havlovu počest v pražské Lucerně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: qot

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

22:10 „Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

Ukrajina čelí tlaku ze strany Bidenovy administrativy, aby zvýšila počet vojáků snížením věku pro od…