Lhaní České televize na vlastní kůži. Žantovského zážitek s pořadem Newsroom ČT24

11.03.2023 7:39 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH S nehoráznou sprostotou a manipulací ze strany České televize se na vlastní kůži nedávno setkal také Petr Žantovský. Z postupu týmu připravujícího pořad Newsroom ČT24 jasně vyplynulo, že nejde o to informovat, ale pomlouvat, dehonestovat a vytvářet štvanici. Nejen proto však doporučuje zhlédnout neobyčejný dokument s názvem Ukradená televize??? Protagonisté mediálního prostředí v něm vyjadřují faktické výhrady, nad nimiž by se každá jen trochu slušná instituce, nadto placená z veřejných prostředků, měla vážně zamyslet.

Lhaní České televize na vlastní kůži. Žantovského zážitek s pořadem Newsroom ČT24
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mediální analytik doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D.

Výjimečně začíná ohlédnutí za domácí mediální scénou postřehem z vlastní zkušenosti. „V uplynulém týdnu mi skončil mandát člena Rady České tiskové kanceláře a já jsem neusiloval o další. Poslední zasedání, na němž jsem měl být, se konalo právě v den konce mandátu. 28. února. Ponechme teď stranou výklad, zda bych ten den vlastně ‚nepřesluhoval‘ o jeden den ten mandát, neboť jsem byl zvolen 28. února 2018, čili technicky vzato jsem měl skončit o půlnoci 27. února 2023. Tak jako tak jsem se ze zdravotních důvodů neúčastnil. Této věci se věnoval minulotýdenní Newsroom ČT24. Hned v úvodu jakéhosi shrnutí tam byla vyslovena lež jako věž, ostatně to u České televize není nic neznámého,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Moderátorka totiž pravila, že se omluvil ze schůze „na poslední chvíli“. „Ale to není pravda, já jsem se omluvil den dopředu tajemnici Rady paní Kronesové s poukazem na to, že v ten den mám předoperační vyšetření. Čeká mě docela náročný lékařský zákrok, a tomu jsem dal sobecky přednost před formálním posezením na schůzi, zejména s ohledem na to, že už předtím, 24. února, byli do Rady zvoleni Daniel Korte a Jakub Končelík. Ale to není zdaleka největší podraz, jaký v tom Newsroomu zazněl. Den po ukončení mého mandátu, tedy 1. března, mi ráno volala redaktorka Newsroomu a otázala se mě, jak hodnotím svých pět let ve funkci. Jak je zvykem u slušných lidí, začal jsem větu slovy: ‚Myslím, že mou práci by měli hodnotit jiní‘,“ poznamenává mediální analytik.

Jediná věta z celého vyjádření. Jinak kydání hnoje

Ale pak pokračoval k tomu hlavnímu. „Podařilo se mi, jistě ve spolupráci s dalšími radními, před pár lety rozpohybovat proces digitalizace fotoarchivu ČTK, který obsahuje přes 5 milionů snímků, často historicky velmi cenných, některé ještě na skleněných negativech. To byl také můj program, s nímž jsem do Rady nastoupil, toto úsilí jsem oznámil už předem, a faktem je, že digitalizace započala, a pokud vím, už byly digitalizovány snímky početně v řádech statisíců. Té redaktorce jsem zopakoval, že to považuji za jakési národní stříbro, které si zaslouží digitální uchování pro budoucnost. Tečka. Jaké bylo pak mé podivení, když příslušná dáma dala do pořadu pouze první část té věty o té nechuti k sebehodnocení, ale to hlavní, totiž fotoarchiv, zcela opomenula,“ žasne Petr Žantovský.

Takže po jedné jeho vlastní zdvořilostní větě dali v příspěvku slovo Davidu Soukupovi, předsedovi Rady. „Ten na mou hlavu nakydal tolik hnoje, až jsem se divil. Pointa? Mě nezajímá Soukup, a teď už dvakrát ne, když nemusím sdílet s ním jeden vzduch v zasedačce, což bylo, pravda, často hodně nepříjemné, protože Soukup vůbec není vybaven profesionálně ani eticky k výkonu funkce předsedy. Neorientuje se v zákonech, nezná procedury platné v podobných orgánech, vymýšlí si nesmysly nad rámec zákona o ČTK a chybí mu kinderstube – zesměšňuje ty, kdo s ním nesouhlasí a tak dále. Ale jak říkám, to je mi jedno, zřejmě to těm, kdo ho volili, nevadí. Mně vadí ta nehorázná sprostota a manipulace, jíž se dopustila Česká televize. Z celého toho úseku relace Newsroom jasně vyplynulo, že nejde o to informovat, ale pomlouvat, dehonestovat a vytvářet štvanici. Inu, Česká televize. Ještě že si to platím ze svých kapes…“ posteskl si mediální odborník.

Hrozbou pro Ukrajinu jen proto, že poskytovali fakta

Druhé téma se týká zahraničí, a sice informování z válečné zóny. „Ukrajina odebrala akreditaci dalším zahraničním reportérům. Pozor na cenzuru, brání se novináři“, referoval v článku pod tímto titulkem Hlídací pes počátkem týdne. O akreditaci dle něj přišli tři zahraniční reportéři, tentokrát Italové. O dění na Ukrajině přinášeli reportáže už od roku 2014, nyní měli být označeni za ruské špiony. Oficiální zdůvodnění, proč novinářům byla pozastavena akreditace, ukrajinské úřady neposkytly. „Bude každý, kdo se pokusí vyprávět fakta, považován za hrozbu pro Ukrajinu?“ ptá se jeden ze zmíněných italských reportérů Andrea Sceresini.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nechci s vničkou vylít i dítě..., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKarel75 , 11.03.2023 10:39:49
Nezatracuji celou ČT, naopak tvrdím, že ČTmá vynikající pořady, ale politické zpravodajství je třeba zrušit. To není zpravodajství, ale politcké školení, lépe řečeno, politická masáž.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

4:44 Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

„U nás šílenství, tady pohoda,“ komentoval nám poloprázdné parkoviště před supermarketem v rakouském…