Lidé jsou vyjukaní, virus je mírnější než na jaře, říká primář z terénu. Jenže rozhodují teoretici žijící v číslech, málokdo z nich viděl pacienta

01.11.2020 10:29 | Zprávy

Primář 1. kliniky tuberkulózy a respiračních onemocnění na Karlově náměstí Jiří Votruba poskytl rozhovor časopisu Reflex. Konstatoval, že koronavirová krize je opravdu vážná, ale jedním dechem dodal, že koronavirus se začal chovat slušně. Kritizuje epidemiology. Vyčítá jim, že se rozhodují jen podle čísel, ale řada z nich, podle jeho názoru, reálného pacienta už dlouho neviděla.

Lidé jsou vyjukaní, virus je mírnější než na jaře, říká primář z terénu. Jenže rozhodují teoretici žijící v číslech, málokdo z nich viděl pacienta
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto

Primář Votruba potvrdil, že nemoc covid-19 může skončit smrtí, jenže smrtí může skončit mnoho onemocnění. „Naopak bych dokonce řekl, že covid se v poslední době začal chovat slušně. To znamená, že průběhy jsou většinou asymptomatické, tedy bezpříznakové, nebo jen mírně symptomatické. Dost lidí ani neví, že covid má,“ poznamenal Votruba, s tím, že stávající průběhy nemoci jdou mírnější než na jaře.

Zákeřnost koronaviru tkví, podle lékaře, v tom, že napadá cévní výstelku a tak dokáže zadělat na „brutální zánět“. Pan primář použil přesně toto sousloví. Další zákeřnost nemoci covid-19 tkví v tom, že především u středně těžkých a těžkých průběhů může tato nemoc zanechat následky do budoucna. Votruba však v této souvislosti také dodal, že u nich v nemocnici leží pacienti především ve věkové skupině 65 let a starší, anebo i pacienti mladší, ale s dalšími nemocemi.

„Problém vidím v tom, že jsou lidé vyjukaní, tak chodí do nemocnice i s hloupostmi. Třeba včera jsme tu měli 35 covidových pacientů, z nichž si ale jen minimum zasloužilo hospitalizaci,“ upozornil Votruba, s tím, že není třeba chovat se hystericky. Jen, když jdete na návštěvu k rizikovému členu rodiny či ke kamarádovi, měli byste  mít na obličeji po celou dobu respirátor FFP2 nebo lepší a rukavice. Respirátory a rukavice by, podle lékaře, měli nosit i sami rizikoví pacienti. Zdůraznil, že nemá na mysli tolik propagované ústenky, které označil za „kusy hadru k ničemu“. Lidé by podle něj udělali lépe, kdyby pravidelně užívali vitamín C a D.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…