Sněmovna pak návrhy posoudí a výsledný seznam předloží prezidentu republiky, jenž má v této proceduře konečné slovo. Právo navrhovat hlavě státu své kandidáty mají také vláda a Senát, který nominace obvykle rovněž přijímá do konce března.
V případě sněmovny mohou lidé své návrhy adresovat podvýboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, případně klubům politických stran i jednotlivým poslancům. Podněty projedná výbor a nakonec o nich rozhodne celá sněmovna.
Bílý lev
Návrhy na senátní nominace bude přijímat podvýbor pro státní vyznamenání horní komory v čele s jejím předsedou Milanem Štěchem (ČSSD), který Senát kvůli letošním volbám ustavil teprve minulý týden. Lhůta pro nominace zatím oficiálně vyhlášena nebyla. Také senátní podvýbor doručené nominace posoudí, definitivní seznam kandidátů bude nakonec schvalovat Senát.
Podle zákona jsou dny určené pro předávání vyznamenání 1. leden a 28. říjen. Letos sněmovna navrhla prezidentovi 26 osobností. Václav Klaus ocenil šest z nich; Řád Bílého lva propůjčil válečnému veteránovi Janu Plovajkovi a řád T. G. Masaryka propůjčil čtyřem lidem - sportovci a politickému vězni Janu Haluzovi, odbojáři proti nacismu a komunismu Janu Jankovi, agentce-chodkyni Julii Hruškové a bojovníku proti komunismu Josefu Vlčkovi. Medaili za zásluhy dostal od prezidenta ze sněmovních kandidátů kněz a pedagog František Fráňa. Celkem Klaus vyznamenal na státní svátek 28. října 22 lidí.
Letos nikdo
Z 21 letošních senátních nominací se prezident nepřiklonil ani k jedné, využil ale minulých návrhů horní komory. Například Řád Bílého lva propůjčil plukovníkovi Emilu Bočkovi, stíhacímu pilotovi z druhé světové války. Mezi senátními kandidáty se patrně neobjeví členové protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů, proti jejichž nominaci se stavěli sociální demokraté. Ti mají díky vítězství v letošních volbách v horní komoře většinu.
Navržené osobnosti mohou obdržet dva řády a dvě medaile. Řád Bílého lva vyjadřuje ocenění vynikajících zásluh o Českou republiku. Řád T. G. Masaryka je určen za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a humanity. Medaile Za hrdinství slouží jako vyznamenání za úsilí o záchranu lidského života či značných materiálních hodnot. Medaile Za zásluhy je určena pro vyznamenání osob, které se vynikajícím způsobem zasloužily v různých oblastech o stát a obec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jac, čtk