Lidé si na Hrádečku každoročně připomínají exprezidenta Havla

18.12.2016 13:20 | Zprávy

Chalupa na Hrádečku na Trutnovsku, ve které někdejší prezident a dramatik Václav Havel 18. prosince 2011 zemřel, patří k místům, kde si lidé jeho osobnost každoročně připomínají. Za chalupou u silnice se několikrát ročně objevují zapálené svíčky a lidé na dřevěný plůtek upevňují různé vzkazy.

Lidé si na Hrádečku každoročně připomínají exprezidenta Havla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Shromáždění k výročí nedožitých osmdesátin Václava Havla na pražském Václavském náměstí

Chalupu vlastní vdova Dagmar Havlová. ČTK se pokusila u Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 zjistit, jak je objekt nyní využíván a jaké s ním má Havlová plány do budoucna. „Hrádeček není kulturní památka ani skanzen, není volně přístupný, nepatří všem, jak si mnozí myslí, a to, co se s ním děje nebo bude dít, je zcela privátní záležitostí,“ odpověděl na dotazy ředitel nadace Vangelis Zingopis.

O využití objektu nechce hovořit ani pořadatel trutnovského hudebního festivalu Martin Věchet, který na Hrádečku Havla pravidelně navštěvoval a prezidenta vítal na svém festivalu. „Představy mohu mít ledasjaké, ale všechno kolem Hrádečku je věc Dáši,“ řekl bez dalšího komentáře Věchet.

Letos v létě se na Hrádečku uskutečnilo setkání dětí někdejších disidentů, které na místo pozvali ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský a programový šéf této instituce Jáchym Topol. Podle Hospodářských novin, které o setkání informovaly, se na Hrádečku v minulosti konala spisovatelská, filozofická i hudební setkání. „Tyto tři linie, spisovatelskou, filozofickou a hudební, bychom rádi nějak uchovali naživu. A protože spisovatelské kvartály se organizují nejsnáze, začali jsme s nimi,“ řekl novinám Žantovský.

Chalupu na Hrádečku koupil Václav Havel ve druhé polovině 60. let, později tam vznikaly Charta 77 či petice Několik vět. Havel na Hrádeček často jezdil i jako prezident, například v roce 1999 na Hrádeček dorazil generální tajemník OSN Kofi Annan. „V souvislosti s Hrádečkem mám dvě přání. Aby zůstalo v paměti, co se tam dělo, a aby tam nikdo nezačal stavět velkosklady, chatičky či podobně,“ řekl Havel v roce 2010, když v nedalekém Trutnově přebíral čestné občanství a kulturní cenu. Hrádeček nazval svým existenciálním domovem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…