Facebook slouží k navazování kontaktů. Mnozí například našli staré přátele či spolužáky, se kterými ztratili kontakt. Tato síť ovšem celkově mění mezilidské vztahy. A je mnoho těch, kteří se třeba ve svých přátelích zklamali.
Starší studie upozornily, že používání Facebooku vede k depresím
Otázkou je, jak moc Facebook a další sociální sítě ovlivňují náš život. Studií vzniklo už několik a ty starší konstatovaly, že zrovna Facebook má spíše negativní vliv – vede k pocitům osamění a k depresím. Většina výzkumů ovšem nemá dlouhodobý charakter, a tak z nich nelze usoudit, zda právě používání sociální sítě vede k psychickým obtížím.
V tomto ohledu má být průlomová studie výzkumníků z univerzit v americkém Michiganu a belgické Lovani. Sledovalo se 82 dobrovolníků ve věku 17 až 24 let po dobu dvou týdnů. Pětkrát denně jim pomocí telefonu pokládali otázky z dotazníku, v němž zjišťovali, jak často Facebook používají, zda jsou s ostatními lidmi v kontaktu i jinak a jak se celkově cítí.
Lidé se na Facebooku rádi chlubí. A ostatní jim pak závidí
Ukázalo se, že čím více používal účastník průzkumu Facebook mezi vyplněním dvou dotazníků, tím hůře se cítil. Naopak jiné společenské kontakty, v nichž sociální sítě nehrály roli, náladu zlepšovaly. Počet přátel nebo interakce na síti přitom hrály malou roli.
Psychologové to vysvětlují závistí. Na Facebooku se často setkáme s prezentací úspěchu jiných lidí. Jsme pak sami nespokojení, když vidíme, jak jiní večeří v drahých restauracích nebo se vyhřívají na prosluněné pláži. Lidé se ovšem na sociální síti spíš chlubí a uživatel tak může mít dojem, že ostatní jsou spokojenější, než je on sám.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe