Názory na to, zda je Chorvatsko drahé, či ceny tam odpovídají spíše těm našim, se liší podle toho, kdo, kdy a v jakém období o nich informuje.
Asi nejobjektivnější srovnání chorvatských a českých cen jsme objevili na serveru PortálŘidiče.cz. Stejný kontrolní nákup absolvovaný v obchodním řetězci Lidl ve středočeské Čáslavi a v chorvatském Splitu, nám přišel pro srovnání ideální.
Sám zmíněný server sice na úvod článku upozorňuje, že sortiment se mezi obchody, ačkoliv se jedná o stejný řetězec, trochu liší. Je to dáno preferencemi zákazníků, ale i dostupností značek.
„Těžko se tak porovnává třeba kvalita uzenin nebo sýrů. Pokud to bylo jen trochu možné, našli jsme srovnatelnou alternativu,“ píše se v článku s tím, že například mléko je v ČR obecně o něco tučnější.
My jsme z nákupního košíku sestavili tabulku a porovnali ceny tam, kde to bylo možné a souhlasilo množství i zakoupený produkt v obou zemích.
Jak je vidět, některé potraviny z nákupního vzorku jsou v Chorvatsku skutečně dražší. Jablka a brambory dokonce zhruba o 50 %, šunka o čtvrtinu, voda také o 50 procent.
Celkový rozdíl je v podstatě zanedbatelný a pohybuje se ve prospěch českého Lidlu pod 5 procenty.
Také s cenami v restauracích je to v současné době v Chorvatsku podobné, jako u nás.
Podle serveru UbytováníChorvatsko.cz, který se cenami pro rok 2023 zabýval, se ceny v restauracích odvíjejí od lokality a typu restaurace.
Logicky se tak levněji najíte v malé pizzerii mimo hlavní přímořské letovisko, než v restauraci přímo na tamní riviéře.
„Většinou platí, že lze v každém letovisku najít restaurace, kde budou ceny podobné těm v Čechách a cena za základní večeři/oběd pro dva bez nápojů nepřesáhne 400 Kč,“ píše zmíněný server a uvádí příklady cen některých pokrmů.
Ceny základních těstovin, rizot, hamburgerů a pizzy se podle serveru pohybují od 140 Kč, čevapčići (masové tyčinky) jsou na tom podobně.
„Nejdražší jídla jsou ryby a mořské plody. Ceny některých jídel (ryby, langusty, jehněčí na rožni atd.) jsou v jídelním lístku uváděny za kilogram, pro orientační cenu je vhodné se zeptat obsluhy.“
Spropitné prý v Chorvatsku funguje stejně jako u nás, podle spokojenosti přidáte určitou částku k účtu, obvykle se v případě spokojenosti dává spropitné 10 %. V kavárnách a bistrech se zaokrouhluje na nejbližší celou částku.
Ve většině letovisek najdeme také místní trhy s rybami, zeleninou a dalšími produkty.
„Ceny jsou zde oproti supermarketům o něco vyšší, za to ale dostanete maximální lokální kvalitu a čerstvost,“ píše se na UbytováníChorvatsko.cz.
Co se týká ubytování, je to podobné jako s restauracemi. Cena se odvíjí od lokality. Nejdražší jsou přímořská letoviska, nejlevnější soukromé ubytování mimo hlavní turistický ruch.
„Dvoulůžkový apartmán v soukromí typu studio s kuchyní lze během hlavní sezony v červenci a srpnu pronajmout za částku od 40 EUR za noc, apartmán s oddělenou ložnicí a kuchyní pro 2 dospělé osoby a 2 děti se pohybují od 65 EUR/noc,“ píše server.
Na závěr dodejme, že v Chorvatsku platí možná víc než kde jinde rozdílnost sezonních a mimosezonních cen. Je to proto, že sezona je omezena na prázdninové měsíce a během nich se šplhají ceny potravin, alkoholu, ubytování a obecně všeho k rekordním výškám.
Pokud vyjedete v červnu nebo v září, rozhodně ušetříte a úměrně to platí i o květnových termínech, kdy najdete ubytovací kapacity volné a levné a potraviny za standardní celoroční ceny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA