„Myslím si, že bychom potřebovali už definitivně překonat ten československý komunistický syndrom, že kdo se z této země vzdálí, tak nemá právo ovlivňovat její vlastní politické dění, a proto v tom vidím velmi důležitý krok směrem k modernizaci," zdůvodnil svůj návrh lidovecký poslanec.
Součástí návrhu jsou dva způsoby distanční volby - korespondenční a elektronický. „Oba povedou ke zvýšení volební účasti a demokratičnosti voleb, protože umožní volit těm, kteří by se z nejrůznějších důvodů k volebním urnám dostavit nemohli," slibuje si Gabal, který zároveň poukazuje na zkušenosti s distanční volbou z Německa, Rakouska nebo Slovenska.
Stálo by to zhruba 20 milionů
Pro korespondenční hlasování se počítá s využitím takzvané hlasovací sady, v níž voliči najdou hlasovací lístky, volební obálku, formulář pro ověření totožnosti a nadepsanou obálku, ve které pošlou vyplněné dokumenty na příslušný úřad. Pro elektronické hlasování by se využil systém datových schránek.
Zavedení systému by podle Gabala stálo asi 20 milionů korun. Při celkovém objemu nákladů na volby to podle lidoveckého poslance není moc. Připravený legislativní návrh nyní dostane na stůl koalice. Výsledkem by podle představ Gabala měl být posléze návrh vládní, který by koalice předložila do sněmovny.
Pokud by se systém hlasování osvědčil, mohl by být podle Gabala do budoucna využíván šířeji.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk