Hana Lipovská v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz nabídla kroky, jak zlepšit situaci v ČT, která se podle ní zlepšit prostě musí.
„Má-li být hospodaření České televize dlouhodobě udržitelné, je nezbytná jeho transformace,“ tvrdí ekonomka. Jako první nutný krok prý musí být, i ve světle kauz a skandálů Petra Dvořáka, forenzní audit. Druhým krokem pak převedení rozpočtu České televize pod transparentní státní pokladnu. „Nic z toho ovšem nesouvisí se vzájemnými vztahy mezi Petrem Dvořákem a mnou. Mě osobně Petr Dvořák zajímá jen jako Radou České televize volený a koncesionáři placený vrcholný manažer veřejnoprávní televize,“ uvedla Lipovská.
Když si to Marek Wollner přečetl, napsal, že Hana Lipovská v podstatě nepochopila úlohu, kterou má ČT plnit. Pokud bude ČT závislá na státním rozpočtu, politici nad ní získají mnohem větší moc.
„Pokud chce Hana Lipovská převést rozpočet ČT pod státní pokladnu, je to už bez debaty program, ve kterém se finance používají jen jako zástěrka pro likvidaci nezávislé žurnalistiky. Neznám žádnou zemi, kde by vláda poskytovala finance médiu, které může kritizovat její chyby. Opravdu žádnou. Země, které se tímto směrem vydaly, si ve státem placeném médiu zavedly cenzuru či autocenzuru a nahradily žurnalistiku propagandou. Omlouvám se, že budu trochu osobní, ale je to osobní: má generace přispěla k tomu, že Hana Lipovská má demokracii a může třeba kandidovat za zcela bizarní uskupení (ačkoli by měla být jako členka rady nestranná) a ona tu demokracii prostě v duchu nejhorších tradic a pod hloupými záminkami touží zlikvidovat. Státní média - tedy státem financovaná - do demokracie absolutně nepatří, doufám, že tohle už chápe značná část veřejnosti,“ napsal Wollner.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.