Pokud by se zdroj znečištění, který pod zemí leží nejspíš už celá desetiletí, neodstranil, mohl by po čase začít ohrožovat i zdroj pitné vody, z něhož odebírá vodu Litovel a částečně i Olomouc.
Náklady jsou vyčísleny na 437 milionů korun, z toho až 394 milionů korun pokryje dotace z evropských fondů. Na zbytek musí najít peníze radnice. "Čtyřicet milionů, které bychom museli dodat, je obrovská částka. Dekontaminace má ale trvat asi tři roky, a tak do nich lze rozložit čerpání dotace i vlastních peněz," řekl MF Dnes litovelský starosta Zdeněk Potužák. O pomoc se obrátí i na hejtmanství.
Pod někdejší skládkou v areálu mezi Nasobůrkami a Haňovicemi leží těkavé látky, které se používají třeba jako rozpouštědla ve strojírenských provozech. Takzvané chlorované uhlovodíky už stihly znečistit spodní vodu ve studních některých nasobůrských obyvatel. Nejvíc jich je v části obce směrem k Haňovicím. Lidé by tuto vodu neměli pít, koupat se v ní a neměli by v ní ani prát prádlo.
Starosta věří tomu, že se jim podaří vyřídit potřebné náležitosti včetně výběrového řízení během následujícího půlroku. Jakmile bude známa firma, která projekt provede, bude jasno i o ceně. Z ní se bude odvíjet výška evropské a státní podpory pro město. V první fázi jsou na programu testovací vrty, které přesně určí místo znečištění. Podle odborníků bude nejlepší odvézt odpady z horní části na jinou skládku, kontaminovanou část pak na skládku nebezpečných odpadů. Následně na základě podrobného průzkumu bude sanována podzemní voda.
Čtěte:
Radiožurnál: Ekologická zátěž ve Stráži má být vyčištěna do roku 2037
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par, čtk