Server Investujeme.cz v této souvislosti uvedl, že analytik Petr Bártek z Erste Group přistoupil ke snížení investičního doporučení akcií ČEZ z „buy“ na „hold“. Analytik zároveň snížil cílovou cenu z 1331 Kč na 920 Kč.
To znamená, že doporučuje akcie ČEZ dále nenakupovat, ale „držet je“. Server k tomu ještě dodává, že akcie ČEZ včera oslabily zhruba o 4,5 % na přibližně 800 Kč. Pro ty, kdo se rozhodli svěřit své úspory do akcií ČEZ, se rozhodně nejedná o dobré vyhlídky.
Dodejme také, že největším akcionářem ČEZ je Česká republika.
Na tyto zprávy reagovali i někteří investoři, akcionáři či komentátoři na svých sociálních sítích.
Michal Šnobr, energetický expert, komentátor a minoritní akcionář ČEZ na svém Twitteru např. v této souvislosti napsal o ministru financí Zbyňku Stanjurovi, že je loupežník a zbavuje se zodpovědnosti.
„Cílovka na ČEZ 1331 Kč s 50 % neočekávaných daní (v 19 % DPPO) a nyní 920 Kč 60+19 %. Časový rozdíl 3 měsíce. Loupežník Zbyněk Stanjura bez odbornosti v energetice jen posunul horizont průseru v energetice za své volební období,“ píše Šnobr s odkazem na pokles tzv. cílovky, což je reálná hodnota akcie, jak ji vnímají profesionální analytici.
Cílovka na #ČEZ 1331 Kč s 50 % windfall daní (in 19 % DPPO) a nyní 920 Kč 60+19 %. Časový rozdíl 3 měsíce.
— Michal Šnobr (@michalsnobr) October 12, 2022
Loupežník @Zbynek_Stanjura bez odbornosti v energetice jen posunul horizont průseru v energetice za své volební období https://t.co/E8jnUB3F0t
V této souvislosti se pod příspěvkem objevil názor jednoho diskutéra, který pro vládní kroky také pochopení nenašel a s odkazem na platnost zmíněné daně z nadměrných zisků použil dokonce známé rčení – po nás potopa.
„Zajímavé je, že se daň kryje s mandátem té vlády, respektive této Poslanecké sněmovny, a po nás potopa (podobný přístup se ostatně volí i u důchodové reformy)!“
Zajímavé je, že se daň kryje s mandátem té vlády, respektive této Poslanecké sněmovny, a po nás potopa (podobný přístup se ostatně volí i důchodové reformy)!
— Dufektom (@Dufektom1) October 12, 2022
V kritice vlády pokračuje ale Šnobr i ve svých dalších tweetech, kdy vypočítává, že kvůli příjmům ve výši 80 miliard korun připravila vláda soukromé investory a stát o 200–300 miliard a navíc zpochybnila pro případné budoucí investory předvídatelnost daňového prostředí v naší republice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA