Má život a zdraví lidí na Valašsku a Slovácku nižší hodnotu než život Pražáka? Senátor Valenta vystoupil s ohromujícími čísly

12.12.2018 12:06 | Zprávy

Systém úhrad ve zdravotnictví diskriminuje některé regiony. Tomu se rozhodl čelit senátor Ivo Valenta, podle kterého by systém měl být nastaven spravedlivěji. Proto se rozhodl s dalšími senátory podat stížnost k Ústavnímu soudu, která by měla systém úhrad změnit.

Má život a zdraví lidí na Valašsku a Slovácku nižší hodnotu než život Pražáka? Senátor Valenta vystoupil s ohromujícími čísly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Valenta

Problém spatřují senátoři zejména ve způsobu výpočtu úhrad za lékařské úkony. Ten totiž podle nich mimo jiné velmi silně diskriminuje některé regiony a situace v těchto krajích se neustále zhoršuje.

K ústavní stížnosti se v Senátu konala tisková konference, které se zúčastnil senátor Ivo Valenta, dále pak Miloš Vystrčil jako předseda senátorského klubu ODS a rovněž expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál, který ústavní stížnost formuloval.

„Zjistil jsem, že platy zdravotníků ve Zlínském kraji jsou výrazně jinde než platy ve zdravotnictví v jiných krajích,“ řekl na úvod tiskové konference senátor Valenta.

Když se tématem začal zabývat hlouběji, zjistil, že příčinou je právě systém úhrad, který některé regiony diksriminuje. Valenta za řečnickým pultíkem vytáhl tabulku, ze které vyplývá, že v Praze je na jednoho občana 30 000 korun, zatímco ve Zlínském kraji je to 8 000 a v Karlovarském dokonce jen 5 000.

„Považuji za skutečně trestuhodné, aby existovaly neopodstatněné a neodůvodněné rozdíly v úhradách zdravotnickým zařízením za péči o pacienta. Jak je možné, že nemocnice v Praze dostanou 3,5krát více peněz v přepočtu na počet obyvatel než nemocnice ve Zlínském kraji? To mají lidé na Valašsku a Slovácku, jejich zdraví a životy, 3,5krát nižší hodnotu?“ ptá se senátor Valenta.

I senátor Vystrčil se přidal: „Pokud proběhne operace slepého střeva v Motole, nebo proběhne v krajské nemocnici na Vysočině, tak podle úhradové vyhlášky za ně nedostanou stejně.“

Podle něj je průkazné, že více prostředků získávají nemocnice zřizované přímo ministerstvem.

Úhradová vyhláška prý také odrazuje lékaře od toho, aby jezdili za pacienty domů, ačkoliv by k tomu měli být motivováni. Výsledkem je, že si lidé musí volat záchranky, které pak stojí výrazně více, než by stál výjezd lékaře.

Když poté senátor Valenta hovořil s ParlamentnímiListy.cz, připomněl, že otázka dojíždění lékařů je v některých krajích důležitější než jinde, a třeba ve Zlínském kraji je velmi důležitá. „Ne každý lékař je takový jako lékařka mých dětí, která k nim neváhá přijet, i když jí to nikdo neproplatí,“ dodal.

Senátor Vystrčil na tiskové konferenci novinářům ukazoval vzorec, jak se úhrada podle vyhlášky vypočítává. Doplnil jej výkladem z metodiky, postaveným na funkci arkus tangens ve jmenovateli zlomku. Přednášku senátor Vystrčil zakončil ujištěním, že ani on, který matematiku vystudoval, není schopen to spočítat. „Je otázkou, zda to není záměr, aby si nikdo nedokázal spočítat, jak to má být,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jakeš byl aspoň trochu realista. Fiala? Holec se nedržel zpátky

14:55 Jakeš byl aspoň trochu realista. Fiala? Holec se nedržel zpátky

Komentátor Petr Holec tvrdí, že premiér Petr Fiala už jenom šíří strach a lži a připomíná mu to posl…