Své výtky vůči Maďarsku i Polsku Clinton zmínil před několika dny v průběhu svého vystoupení na The College of New Jersey v rámci kampaně jeho manželky Hillary. Reakce maďarských a polských politiků na sebe nenechaly dlouho čekat. Jak uvádí maďarský internetový server Portfolio, Clintonova slova nejsou žádným velkým překvapením. Server také připomíná, že již na podzim 2014 se po známém Orbánově projevu, ve kterém odmítl liberální politiku, na adresu maďarské vlády snesla ze Spojených států masivní vlna kritiky.
„Měli bychom brát v úvahu, že se Clinton často nechává unášet emocemi a Spojené státy se nachází uprostřed prezidentské kampaně. Navíc jeho hlavním cílem nebylo Maďarsko nebo Polsko, ale především republikánský soupeř Hillary Clintonové v boji o Bílý dům Donald Trump,“ mírní Portfolio Clintonovu kritiku a konstatuje, že Obamova administrativa ani zahraniční politika Spojených států vedená ministrem Johnem Kerrym nemá s těmito výroky nic společného. „Přesto to ale neznamená, že by se Maďarsko nemělo cítit uraženo a pobouřeno.“
Celý text v angličtině je ZDE.
„Nikdo, dokonce ani bývalý prezident Spojených států Bill Clinton, si nesmí myslet, že může urážet Maďarsko. Naše svoboda byla dosažena díky desítkám tisíc obětí na lidských životech. Je naprosto nepřijatelné, aby tímto způsobem někdo boj maďarského lidu za svobodu marginalizoval. Pan Clinton jistě ví, že maďarští voliči o svojí budoucnosti rozhodli v demokratických volbách. Může se mu jejich volba sice nelíbit, ale to ještě není důvod, aby je tímto způsobem urážel,“ reagoval prostřednictvím tiskové agentury MTI ministr zahraničí Péter Szijjártó.
Ještě ostřeji zareagovalo na Clintonovy výroky Polsko. Bývalý premiér Jarosław Kaczyński vzkázal bývalému americkému prezidentovi, že pokud trvá na svých výrocích, měl by vyhledat lékařské vyšetření. „Pokud někdo tvrdí, že v Polsku není demokracie, měl by se nechat vyšetřit. Myslím, že za tímto obrovským nedorozuměním stojí především média, která podávají lživý obraz o Polsku. Jinak si to skutečně nedovedu vysvětlit,“ prohlásil vrcholný představitel vládnoucí strany Právo a spravedlnost.
Mluvčí ministerstva zahraničí Rafal Sobczak se snažil přece jenom o diplomatičtější tón, byť také on označil Clintonovy výroky za nespravedlivé a neodpovídající realitě. „Je třeba vzít v potaz, že to všechno bylo řečeno v rámci prezidentské kampaně. Polsko tedy jeho vystoupení nevnímá jako oficiální vyjádření postoje administrativy prezidenta Baracka Obamy,“ napsal Sobczak v e-mailu adresovaném americké tiskové agentuře AP. V případě Polska je skutečně Clintonovo obviňování země z „uctívání“ Putina liché. Poláci vzhledem k historickým zkušenostem patří i dnes k největším odpůrcům Ruska i jeho prezidenta Putina.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro