Šmarda nesouhlasí například s nápadem pětikoaliční vlády zrušit stavební spoření – tedy státní příspěvek ke spoření na bydlení. „Mně se líbila na začátku této vlády ambice a plán, že chtějí podpořit bydlení, ale tento krok jde opačným směrem. Pokud má vláda spoření za zastaralý nástroj, jak podporovat bytovou výstavbu, pak jeho zrušení chápu jen jako součást nové koncepce podpory bydlení. Tak to ale není a vláda předkládá tento krok jako tupý škrt bez návazností,“ vysvětlil.
Současný předseda sociální demokracie rovněž považuje za zásadní, aby se zrušení spoření týkalo pouze nových smluv. „Bylo by naprosto nepřijatelné, aby zrušení bylo retroaktivní - tedy aby lidem, kteří mají uzavřené stavební spoření na pět let a mají přislíbenou státní podporu, měnili podmínky během spoření. Aby jim byla podpora odebírána, bych považoval dokonce za protiústavní. Pokud by se ale jednalo o součást celkové nové koncepce podpory bydlení, pak bych to chápal,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Michal Šmarda. Vláda se má prý zbavovat starých nástrojů, jestliže zároveň přichází s nástroji novými, modernějšími a účinnějším. „Ale ona se zbavuje fungujícího nástroje a s ničím novým nepřichází,“ podotkl.
Co platilo kdysi, platí dnes
Premiér Petr Fiala (ODS) se nechal slyšet, že Čechům, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 procent, stát zbytek doplatí. Rozjely se diskuze, zda si může někdo pronajmout 4+1 na Malé straně v Praze a stát náklady uhradí. Tak tomu ale není. Maximální výši příspěvku určuje takzvaný normativní základ – podle počtu členů v domácnosti a místa bydliště – a tak tomu bylo vždy.
„To je nic neříkající vyjádření, které napůl jenom opakuje, co platilo kdysi a platí dnes. To znamená, že od 30 procent nákladů výše může stát pomoci, ale do určité maximální výše. To Fiala nezmínil a nezmínil ani, zda se maximální částka zvýší poté, co rostou ceny nájmů i elektřiny. A pokud se zvýší, tak neřekl o kolik. Pro řadu Čechů to byla nová informace a drtivá většina Čechů neměla na tento typ podpory dosud nárok. V důsledku ruského zdražování, neřešeného růstu cen energií se dostává čím dál více z nich do situace, kdy sociální podporu potřebují. Proto je to pro ně nové, dříve tyto problémy neměli,“ sdělil.
Vláda rezignovala
Podobné kroky nevnímá jako vhodnou sociální politiku a tvrdí, že ve Sněmovně chybí levice. „Ani jeden krok neřeší nekontrolovatelný růst cen. Vláda zcela rezignovala na růst cen energií, bydlení i inflaci, aby nějak regulovala a zabránila tomu, že všechno roste mimo všechny meze. To je zásadní úkol vlády. Podařilo se to vládě slovenské, podařilo se to vládě německé, podařilo se to vládě rakouské a česká nebyla aktivní. Proto je u nás inflace mnohem vyšší než ve srovnatelných zemích Evropské unie, a to je základní neúspěch,“ shrnul Šmarda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová