Čeští vojáci v Maďarsku působí od poloviny října, oficiálně jsou v zemi na cvičení. Do Česka se vrátí příští týden. Do Maďarska přijeli v době, kdy byl dobudován hraniční plot, který migrační vlnu zastavil a nasměroval do jiných zemí. Na základně Hódmezövásárhely působí 18 Čechů včetně překladatelky. Původně jich přijelo o tři více, ti ale po předání polních kuchyní odjeli zpět do Česka. Na základně jsou také Slováci.
Stropnický snahu Maďarů o zajištění schengenské hranice ocenil. "Snaží se seriózně podle mého soudu zabezpečit svůj úsek Schengenu. Je to v bytostném zájmu Česka, aby se to podařilo,“ řekl český ministr. Jen tak podle něj půjde ubránit volný pohyb osob v rámci schengenského prostoru. Maďarský ministr obrany István Simicskó českou a slovenskou pomoc ocenil. "Jen v nouzi poznáš přítele, a my jsme teď svého přítele našli," poznamenal.
I když se v posledních týdnech v Maďarsku krize způsobená uprchlickou vlnou zklidnila, Stropnický nevyloučil, že pokud se situace opět zhorší, česká armáda opět do země pomoc pošle. "Mluvili jsme o tom, vůbec to není vyloučeno, bude záležet na situaci, jak se bude vyvíjet," řekl český ministr a dodal, že vyslání dalších vojáků ale není "na spadnutí".
Čeští vojáci s sebou do Maďarska po železnici přivezli nákladní automobily, ženijní stroj a polní kuchyně. Řidiči nákladních vozů především přivážejí Maďarům zásoby a šofér ženijního stroje pomáhá při budování výcvikového střediska. To by mělo co nejvíce odpovídat podmínkám na hranicích a sloužit k přípravě vojáků. Ukázka stavby hraničního plotu byla jedním z bodů programu, který Stropnický na základně zhlédnul.
"Český kontingent čítající 18 vojáků od poloviny října plnil tři hlavní úkoly. První z nich je logistické zásobování maďarských vojáků - přeprava materiálu, popřípadě osob," poznamenal velitel české jednotky Ondřej Prokop. Druhý úkol byla podle něj účast na výstavbě výcvikového prostoru a třetím zaškolení maďarské obsluhy polní kuchyně. Během svého působení vojáci přepravili více než 1500 tun materiálu a najeli 38.500 kilometrů. Ženisté z Bechyně a Olomouce působí zhruba 40 kilometrů od srbských hranic. Spolupráci s maďarskými vojáky si Prokop pochvaloval. "Potvrdili jsme si, že v rámci V4 jsme schopni spolupracovat na vynikající úrovni," řekl ČTK.
Vařit v českých polních kuchyních učil maďarské kolegy první týden jejich český kolega. Od té doby v nich uvařili asi 7500 jídel. Kuchyně byly nejprve převezeny blíže k hranicím, nyní jsou umístěny přímo na základně Hódmezövásárhely. Maďarští vojáci si polní kuchyně pochvalovali, znamenaly pro ně prý "obrovskou pomoc". Podivovali se ale nad některými českými kuchařskými pomůckami, například na vyndávání knedlíků z vroucí vody.
Česko v současné době pomáhá desítkami vojáků v Maďarsku a Slovinsku, kam dnes Stropnický také zavítá. Simicskó na dotaz novináře řekl, že země V4 dostaly žádost o pomoc i od Makedonie, která se také s přílivem migrantů potýká. V současné době se podle něj rokuje o tom, že by se armády zemí visegrádské čtyřky ochrany makedonské hranice zúčastnily. Konkrétnější plány ale zatím nejsou. Ministři obrany V4 o tom budou jednat příští čtvrtek v Praze.
Existenci makedonské žádosti potvrdil i Stropnický. První reakce podle něj byla, že by do země Česko mohlo poslat určitý počet policistů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa