„Izrael a Británie jedou, protože se rozhodují samostatně. My se na to můžeme jen dívat a čekat. To je špatně, Evropa musí jednat rychleji,“ řekl Babiš deníku Právo.
Na očkování jsme podle něj připraveni. „V úterý zasedne vládní rada pro zdravotní rizika a představí se detailní očkovací strategie. V té se bude řešit situace nemocnic, kterým jsme dali péči o vše – pacienty, testy i očkování. Proto je třeba jim nějak odlehčit, potřebujeme zapojit praktické lékaře, připravit rezervační systém. Komunikujeme s kraji,“ upřesnil předseda vlády.
Evropská komise se však brání. Upozorňuje, že všechny země včetně Česka dobře věděly, kolik dávek vakcíny dostanou a jak rychle přijdou poté, co byly v Evropské unii schváleny jako bezpečné. Zatím podle ní nejsou země schopné využít ani ty dávky, které jim komise už poslala. A to platí i o Česku.
Současný ředitel Fakultní nemocnice v Motole a bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík dnes v pořadu Interview na ČT24 uvedl, že souhlasí se slovy premiéra Andreje Babiše, že Evropská unie posílá málo vakcín. „Některé dámy v Evropské komisi, v tomto případě poněkud zaspaly, měly by ve své práci přidat,“ poukázal na předsedkyni EK Ursulu von der Leyenovou a na eurokomisařku pro zdravotnictví.
Odmítá argumenty Evropské komise, že země, do kterých vakcíny poslali, nejsou schopny využít ani ty dávky, které mají. „Omlouvám se, že použiju slovo šaškárna, kdy cesta vakcín z hranice trvala do Motola až šest hodin. Vyočkovali jsme to navíc během čtyř dnů. Jestli někdo z Evropské komise tvrdí, že to nezvládáme, tak bych se velmi ohradil,“ kroutil Ludvík hlavou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab