Podle Kellera vznikla krize z toho, že banky, vlády i občané chtěli mít Vánoce po celý rok. Občané si tak chtěli udržet úroveň i v době, kdy zaměstnavatelé převádějí práci do chudších zemí, než aby přidávali. Banky se snažily půjčovat i nesolventním, aby peníze pracovaly. Vlády oceňovaly, že lidé nakupují, i když firmy šetří na mzdách. Politici se pak chlubili, že dokázali občanům zařídit prosperitu. Píše Keller v Právu.
Přední analytici nás prý celá léta ubezpečovali, že je možné si stále půjčovat na nákup Vánočních dárků, protože americké domácnosti jsou mnohem víc zadluženější, a přesto zvládají splácet.
„Pak to všechno prasklo a my žijeme v krizi, jejíž konec je v nedohlednu. Je to jako úporná chřipka, která ne a ne přejít,“ přirovnává Keller. Lékem by mohlo být to, aby se zadlužovali jen lidé s dostatkem peněz. Lidé bez peněz by si půjčovat raději neměli. Pak by bankovní systém fungoval perfektně.
Také bankéři by měli dostávat velké odměny jen v případě, že budou dobře hospodařit. „Je to zvláštní, ale zatím je něco tak poměrně jednoduchého ještě nenapadlo. No a politici by měli vyhrávat volby se slibem, že lidem se teď už povede hůře,“ namítá Keller v deníku Právo.
Vždycky bude možné oslavit hezké Vánoce, pokud „se budeme zadlužovat přesně do té míry, že veškerá přidaná hodnota bude bankám vyplácena formou úroků z našich půjček“.
Lidé si pak budou jistí, že pod stromečkem nebude ve světle svíček a záři prskavek prskat exekutor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe