„Majitel skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač varuje, že své dva uhelné lomy a dvě elektrárny v severních Čechách zavře už příští rok. Zaměstnává v nich tři tisíce lidí a pokrývá skoro 15 procent domácí spotřeby proudu,“ upozornila organizace Konec uhlí - Nová energie bývalého ministra Budinského s odkazem na článek serveru Seznam Zprávy.
Uhlí významně prodražuje cena emisních povolenek. Server předestřel modelový příklad, v němž zdůraznil, že aktuální cena povolenky je 56 eur za MWh. Celková cena na rok 2026 se odhaduje v rozmezí 72 až 77 eur. Burzovní cena elektřiny na rok 2027 už je ale jen 72 eur, z čehož je patrné, že se další provoz uhelných elektráren přestane vyplácet.
„Přesně, jak jsme vám říkali. Příští rok zavře uhelné elektrárny Tykač, další rok ČEZ. Následky si asi dokážete představit,“ poznamenal podcaster Michal Půr.
„Dobrá zpráva je, že německá média jako Bild už pravidelně upozorňují, že tamní vláda zakrývá skutečný stav věcí v energetice a zásadně nedává cenový výhled. Dělá to totiž i ta česká. Blíží se vypnutí uhelných elektráren (některých možná už letos) a náhradní zdroje neexistují, čísla chybí i v nové státní energetické koncepci, zejména pokud se týká jádra. A takhle bychom mohli pokračovat dál. Podle všech dostupných průzkumů přitom lidé očekávají hlavně energetickou bezpečnost a soběstačnost. A tu nedostanou,“ pokračoval v rozboru tématu.
Na rozdíl od Budinského a Michala Půra nenechal novinář Jakub Patočka na serveru Seznam zprávy na miliardáři Tykačovi nit suchou.
„Tenhle text serveru Seznam Zprávy působí jako neoznačená placená reklama oligarchy Tykače. Aneb jak v zásadě skvělou zprávu (uhlí by mohlo skončit už za rok) přerámovat jako hrozbu... (Jo, a na lepší twitter už lze přejít i bez pozvání,“ vypálil Patočka.
Má to ale háček. Česko pořád z uhlí vyrábí hodně elektřiny. V roce 2021 to bylo asi 40 procent, zatímco z jádra 36 procent. Z obnovitelných zdrojů to bylo 12 procent. Nabízí se tedy otázka, odkud budou Češi získávat elektrickou energii pro své domácnosti a české podniky na udržení výroby, pokud lidé jako Tykač tzv. zavřou krám.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák