Oběť, jakou přinesl před 43 lety Jan Palach, nepatří podle odbojáře Josefa Mašína do západní civilizace. Oslavovat by se prý proto měli jiní hrdinové. Podiv nad tím, jak si Češi připomínají Palachovu tragickou smrt, Mašín zopakoval v rozhovoru pro MF DNES. Kardinál Duka nesouhlasí. Mašín totéž již před časem prohlásil pro ParlamentníListy.cz.
"Nedovedu se vžít do duchovního stavu a představ člověka trpícího akutní depresí. Čtyři litry benzinu, který si k tomuto účelu koupil, k rychlému usmrcení rozhodně nestačí," řekl naší redakci Mašín.
A dodal: "Veřejná reakce na tento čin vypovídá o psychologické a kulturní úrovni těchto zemí. V Palachově generaci se psýché národa posunula na Východ, kde zůstává dodnes. Gándhismus byl výstižně popsán českým spisovatelem Janem Drábkem, který se po neblahých zkušenostech v Čechách vrátil zpět do Kanady. Česká veřejnost reaguje pod tlakem na určité události vždy stejným způsobem. Buď kladou kytice, nebo slibují poslušnost v masových shromážděních. Bylo tomu tak po atentátu na Heydricha a i v tomto případě."
Mašín míní, že se mělo bojovat. "Představme si vojenské jednotky nebo odbojové skupiny, které jdou do boje vyzbrojeny plechovkami s benzinem nebo s úkolem se při střetnutí s nepřítelem zmrzačit nebo spáchat sebevraždu. Myslím, že Hitler i Stalin by takové protivníky s radostí přivítali," řekl pro MfD Mašín.
Kardinál Dominik Duka s touto interpretací nesouhlasí. "Musíme si uvědomit, že Palach chápal svůj čin ne jako sebevraždu, ale jako oběť. On nezvolil smrt proto, že by se chtěl zabít, ale proto, aby naopak zabránil utrpení druhých. Tak to chápe velká část veřejnosti. A tento čin nemáme právo posuzovat jako sebevraždu," vysvětluje arcibiskup.
Od Palachovy smrti právě uplynulo 43 let, česká veřejnost si ji připomíná a pražská radnice uvažuje o výstavbě pomníku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ann