„Mašínové byli z jiného těsta, synové vojáka," argumentuje Martin Vadas, dokumentarista, který o bratrech natáčí film. Podle něj Mašínové navazovali na tradice, například na jejich výchovu během druhé světové války, kdy také bojovali proti nacistům. „Nynější postoje politiků jsou Mašínům spíše na škodu," stěžuje si však.
- Více o bratrech Mašínech čtěte ZDE
Mašínové totiž nechtěli ani jezdit do České republiky po roce 1989. Stěžovali si na to, že se stát dále hlásí ke komunistické ideologii tím, že stále nezrušil KSČM. Stejně tak své setrvání v zahraničí odůvodňovali tím, že lidé z bývalého režimu dnes mají vysoké funkce.
V Chlumci nad Cidlinou skupina Ctirada Mašína, který nedávno zesnul, zabila v 50. letech při útěku z Československa strážníka. "Já jsem říkal, že nejlepší bude esenbáka okecat, pak mu říct ruce vzhůru, odzbrojit ho, svázat, uspat chloroformem a pak ho oddělat," popisuje svůj plán v posledním rozhovoru Ctirad Mašín.
Související: Darebáci, chtěli jsme je zabít, říká v posledním rozhovoru Ctirad Mašín
Zemřel Ctirad Mašín. Zdrcení ministři: Proč se jen nedožil vyznamenání
Už proto by byl historik Zdeněk Doskočil proti ocenění bratrů Mašínů. Pokud by totiž oceněni byli, stát by se podle něj přihlásil k jejich činům. „Mašínové to vyhodnotili tak, že země je uprostřed občanské války," vysvětluje jejich kroky. „Mám problém s formou jejich odporu," přiznává však Doskočil. Podobně jako jeho a Vadase ale otázka bratří Mašínů rozděluje i celou českou společnost.
Čtěte více:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan