Máte drzost říct, že si žijeme nad poměry. Švihlíková drtila Bartoše, ten se smál

29.04.2022 11:50 | Zprávy

V době, kdy Česko prochází jednou krizí za druhou, vyznívají výroky některých vládních představitelů jako zcela odtržené od reality. Třeba slova předsedkyně vládní TOP 09 Markéty Pekarové Adamové „žijeme si nad poměry“ vytočila doběla ekonomku Ilonu Švihlíkovou. Ve speciálním pořadu CNN Prima NEWS se kvůli těmto slovům střetla s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti), kterému vyčetla, že vláda se chová arogantně a není dostatečně proaktivní, vysmála se mu, když se snažil hájit, že je to přesně naopak. Ke kritice vlády se přidala i exministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Máte drzost říct, že si žijeme nad poměry. Švihlíková drtila Bartoše, ten se smál
Foto: CNN Prima NEWS
Popisek: vicepremiér Ivan Bartoš a ekonomka Ilona Švihlíková v pořadu CNN Prima NEWS

Vláda se shodla na vyplacení jednorázového příspěvku 5000 korun na každé dítě pro domácnosti s příjmem do jednoho milionu korun za rok. Bývalá šéfka státní kasy Schillerová ale uhodila na vládu, že s opatřeními přichází vždy pozdě. „Ceny jsou utržené ze řetězu, drtí to lidi a všechno přichází hrozně pozdě.

Hlavně je potřeba říct, že vláda nic neschválila. Vláda jen opět vyslala signál. Je to zpožděnost, nepřipravenost, spousta otázek, má jít o skoro první plošné opatření, protože o snížení spotřební daně o 1,50 koruny, to bych raději pomlčela,“ obrátila Schillerová oči v sloup.

Původní zdroj ZDE

Bartoš se ohradil opoziční poslankyni s tím, že když bylo u vlády hnutí ANO, tak se v době covidu také čekalo jakou dobu na podpůrné programy. „Naopak, když o něčem rozhodla vláda Petra Fialy, tak do týdne už byl materiál, který mířil do Sněmovny,“ ušklíbl se ministr na Schillerovou, kterou tím rozesmál.

Také ekonomka Švihlíková si nemyslí, že vláda pracuje dostatečně efektivně. „Používat dávkový systém v této situaci není nejideálnější řešení. Než se to rozhodne, připraví a udělá, tak realita bude už úplně někde jinde,“ zdůrazňovala, že inflace je velmi rychlá. „Problém také je, že jakmile vy to nedáte plošně, ale dáte nějaký strop, tak s tím souvisí byrokracie, když úřady jsou už dnes přetížené,“ dodala.

„Kromě toho velmi riskujete, že to nastavíte špatně, protože ta situace dnes je natolik dynamická, že se nelze domnívat, že to zasáhne pouze ty nejnižší společenské vrstvy. Už nyní vidíme, že to bezesporu bude mít dopad na střední střídu,“ uvedla.

Je třeba se podívat na kořeny problému, a sice jakým způsobem jsou tvořeny ceny energií, plynu a co tu stát může udělat z hlediska cenové regulace, nebo že má státní vlastnictví viz Čepro a EuroOil. „Tyto nástroje může využívat také jako jiné země,“ řekla směrem k Bartošovi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Dáme tam husí sádlo.“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Dáme tam husí sádlo.“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…